چه نوع نهال (گرمسیری، سردسیری) باید در مشهد کاشت؟

چه نوع نهال (گرمسیری، سردسیری) باید در مشهد کاشت؟

یکی از مراکز تولید محصولات معتدل و سردسیری شهر مشهد است، مشهد زادگاه تولید محصولاتی مانند سیب، گردو، بادام، زرشک، زیتون، انگور و انواع درختان زینتی شناخته شده است مخصوصاً در سال‌های گذشته با تکثیر و فروش انواع نهال اصلاح شده و ژنوتیپ اکثر کشاورزان از احداث باغات حرفه‌ای و تجاری خود رضایت کامل را داشتند، در ادامه نهال مناسب برای کاشت در شهر مشهد را به طور کامل به شما توضیح خواهیم داد.

تاثیر اقلیم شهر مشهد در خرید نهال

برای اینکه نژاد نهال خریداری شده در شهر مشهد را مشخص کنید، ابتدا اقلیم آن را مطالعه کرده و اطلاعات علمی در این زمینه را داشته باشید، طبق آخرین بررسی‌های انجام شده ارتفاع شهر مشهد از سطح دریا کمتر از هزار متر است، بنابراین جزو مناطق کوه پایه‌ای محسوب می‌شود.

در عین حال که کوه پایه‌ای بوده باید خاطرنشان شویم میانگین رطوبت مشهد بین ۴۰ تا ۶۰ درصد بوده و آب و هوای آن خشک است، کشاورزان شهر مشهد به هنگام خرید نهال توجه داشته باشند اقلیم غالب این منطقه معتدل رو به سردسیری است؛ با این وجود جغرافیدانان معتقدند آب و هوای آن کاملاً متغیر بوده در فصل زمستان سرد و مرطوب و در فصل تابستان گرم و خشک است.

مهندسین نهالستان به هنگام فروش نهال به کشاورزان مشهدی تاکید می‌کنم تا آنها به خاطر متغیر بودن هوا حتماً نهال‌های سردسیری و دیرگل را انتخاب کنند، نهال‌هایی که بتواند حداقل حرارت ۴۰ درجه سانتیگراد در فصل تابستان و حداقل سرمای منفی ۱۰ درجه در فصل زمستان را به خوبی تحمل کرده و دچار آسیب و بیماری نشوند.

با اینکه بهار شهر مشهد دیررس نیست ولی به خاطر تشنجات هوایی در فروردین ماه باغداران نباید به هنگام خرید نهال و احداث باغ آن ریسک کرده و نهال‌های زودگل و گرمسیری را خریداری کنند، نهال‌های گرمسیری نیاز سرمایه کوتاه مدتی داشته و زودتر از خواب زمستانی بیدار می‌شود آنها معمولاً اواخر اسفند ماه شروع به جوانه دهی می‌کنند یعنی زمانی که هنوز اقلیم شهر مشهد به ثبات کامل نرسیده است.همچنین برای خرید نهال در مشهد می توانید کلیک کنید.

فروش نهال سردسیری و دیرگل که خواب زمستانی طولانی مدتی دارد، به کشاورز کمک می‌کند تا اواخر فصل زمستان هرس درختان را قبل از جوانه دهی انجام داده و زمانی که آب و هوای این منطقه به ثبات کامل رسید درخت شروع به جوانه دهی می‌کند بنابراین هیچ کدام از جوانه‌ها و شکوفه‌های درخت بر اثر سرما دچار یخ زدگی و سوختن نمی‌شود و اگر باغدار فرایند گرده افشانی باغ میوه را به خوبی انجام دهد مطمئن باشد سال پرباری را تجربه خواهد کرد.

ویژگی‌های نهال سردسیری برای کاشت در منطقه مشهد چست؟

کشاورزان شهر مشهد به هنگام خرید نهال سردسیری برای کاشت در منطقه مشهد باید برخی از ویژگی‌ها و شرایط آن را مطالعه کنند، از نظر مهندسین نهالستان شرایط نهال سردسیری برای کاشت در مناطق سردسیری و خشک مانند شهر مشهد عبارتند از:

  • رطوبت: نهال سردسیری برای رشد به رطوبت کافی نیاز دارد، نهال باید در منطقه‌ای با تامین رطوبت مناسب قرار گیرد، در مناطق خشک و سرد سیری، نیاز به آبیاری منظم و حفظ رطوبت مشخص است.
  • دما: نهال‌های سردسیری برای رشد به دماهای پایین نیاز دارند، آب و هوای دماهای سردسیر باید مناسب باشد و حداقل دماهای زیر صفر در تابستان زیاد تکرار نشود.
  • خاک: خاک مناسب برای نهال سردسیری شامل خاک با دوره رطوبت مناسب و برخورداری از زهکشی مناسب است، قبل از خرید نهال حتماً خاک باغ را آنالیز کنید چون خاک باید حاوی مقدار کافی عناصر غذایی و پتاسیم باشد.
  • نور: نهال‌های سردسیری برای رشد به نور مستقیم دسترسی داشته باشند، مناطق خشک و سردسیری که تماس نور مستقیم کمتری دارند، باید بررسی شوند.
  • مراقبت: نهال‌های سردسیری نیازمند مراقبت و نگهداری منظم در مقابل بیماری‌ها و آفات هستند، باید از تجربه و دانش لازم برای مدیریت این مشکلات بهره برد، برای این منظور می‌توانید مجلات علمی سایت تخصصی برتر نهال را مطالعه کنید.
  • توجه داشته باشید که بعضی از گونه‌های نهال سردسیری ممکن است شرایط خاص دیگری همچون خاک اسیدی یا غنی شده داشته باشند. بنابراین، قبل از خرید نهال و کاشت آن بهتر است با مهندسین بهارستان مشورت کنید و شرایط محیطی دقیق را بررسی کنید.

کلام آخر

شهر مشهد پتانسیل بالایی برای احداث باغ تجاری و مدرن دارد، اگر کشاورزان تمامی مراحل احداث باغ و خرید نهال را طبق اصول و استانداردهای مهندسی کشاورزی انجام دهد مطمئن باشند که سرمایه اولیه آنها تضمین شده و موفقیت زیادی به دست می‌آورند، برای آشنایی با فروش نهال اینترنتی و قیمت نهال می‌توانید به سایت تخصصی برتر نهال مراجعه کنید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال: 09141832393

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *