تاثیر روغن زیتون فرابکر بر دیابت


روغن زیتون برای دیابت مناسب است؟

روغن زیتون فرابکر از دیابت پیشگیری می کند و یا در صورت ابتلا به این بیماری قابلیت درمان دارد؟ بد نیست قبل از اینکه بخواهیم پیرامون فواید روغن زیتون برای دیابت سخن به میان بیاوریم به صورت کلی با این بیماری آشنا بشیم. سپس در مورد تاثیرش بر روی روند بیماری به طور مفصل صحبت شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این روغن، راهنمای خرید بهترین روغن زیتون را مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتری این روغن را به سبد غذایی خود اضافه کنید.

بیماری دیابت چیست؟

متاسفانه هر چه زندگی انسانی رشد کرده و تمام سعی بشر در جهت رفاه و آرامش، روز به روز پله های ترقی را طی می کند. از آن سمت نیز شاهد گسترش ابتلا به انواع بیماری هایی مثل

 • پرفشاری خون
 • دیابت
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • انواع سرطان
 • بیماری های روحی و روانی
 • افزایش چربی و کلسترول

و…می باشیم. این نوع بیماری ها به صورت شایع در افراد با هر سن و سالی بروز می کند. که اتفاقا از جمله عوامل اصلی در ایجاد این قبیل بیماری

– رفتن به سمت زندگی ماشینی

– تغییر در سبک عادات غذایی

– و میل و گرایش نسبت به مصرف انواع فست فود ها جستجو کرد.یکی از این بیماری های فراگیر ابتلا به دیابت است.دیابت نوعی بیماری متابولیکی است. که با افزایش سطح قند خون همراه است.علت بروز این بیماری به سه دلیل

1- نقص در ترشح انسولین

2-ویا نقص در عملکردآن

3- و یا نقص در هر دو مورد خودش را بروز می دهد. وبه دو دسته ی دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 تقسیم می شود.

روغن زیتون و دیابت

تاثیر مصرف روغن زیتون فرابکر بر روی بیماری دیابت

به تجربه ثابت شده است که روغن زیتون برای دیابت بسیار سودمند می باشد.یکی از گواهان این ادعا زندگی راحت، بدون بروز انواع بیماری ها مختلف و دارای عمر طولانی، افراد دارای رژیم مدیترانه ایی می باشد. این رژیم به دلیل کاستن لیپوپروتئین های آتروژنیک به عنوان کامل ترین نوع رژیم شناخته شده است. در زمان های گذشته مردمانی در اطراف مدیترانه زندگی می کردند که

سبک غذایی آنها بر اساس رژیم غذایی مدیترانه ایی بوده است.این نظام غذایی متعادل،ویژگی ها و مشخصه هایی چون ضد التهابی و ضد اکسیدانی داشته است.و همین ویژگی ها سبب شده که ساکنان این منطقه وپیروان این نوع رژیم غذایی از بروز بیماری های قلبی و عروقی،دیابت،چاقی و انواع سرطان ها در امان بمانند. یکی از مواد غذایی پر مصرف این نوع سبک زندگی و رژیم غذایی

استفاده از روغن زیتون فرابکر در برنامه ی غذایی می باشد.اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون فرابکر موجب ترغیب و ترشح انسولین و نظارت عالی گلسیمی می شود.بر همین مبنا گفته شده که روغن زیتون برای دیابت بسیار مناسب می باشد.

مزایای روغن زیتون فرابکر بر بیماری دیابت

روغن زیتون فرابکر یک روغن گیاهی و ارگانیک و سالم است که نه تنها به عنوان ماده ی مصرفی در پخت غذا بلکه برای درمان بیماری ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از موارد مصرف روغن زیتون برای دیابت می باشد. روغن زیتون فرابکر

 • سطح قند خون را کاهش می دهد.
 • این نوع روغن موجب پایین آمدن سطح فشار خون می شود. یکی از بیماری هایی که غالبا افراد دیابتی با آن روبه رو هستند بیماری های قلبی و عروقی است. که مصرف روغن زیتون فرابکر اجازه ی افزایش فشار خون ودر نتیجه ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را در فرد دیابتی به حداقل می رساند.
 • بروز هر گونه التهاب در افراد دیباتی به سادگی اتفاق می افتد. اما مصرف روغن زیتون فرابکر منجر به کاهش این دست التهابات در افراد دیابتی می شود.
 • مصرف روغن زیتون برای دیابت بسیار مناسب است. و همین امر باعث بهبود عملکرد کلی اعضاء بدن می شود.

تاثیر روغن زیتون فرابکر بر دیابت

آیا روغن زیتون فرابکر می تواند از ابتلا به بیماری دیابت جلوگیری نماید؟

در پاسخ به جواب این سوال باید گفت تا 90درصد می توان از بروز بیماری دیابت در افراد جلوگیری کرد. حتی دیابتی که به طور وراثتی به فرد انتقال پیدا می کند نیز در بسیار از موارد قابل پیشگری می باشد. اما در بقیه ی موارد،نوع سبک نادرست زندگی و برنامه ی غذایی باعث بروز چنین بیماری هایی در افراد می شود.یکی از مهمترین راهکارهای ارائه شده جهت پیشگری از ابتلا به برخی بیماری هایی مثل دیابت،رعایت برخی سبک های غذایی و انجام یک سری فعالیت های بدنی است که می تواند از بروز این نوع بیماری جلوگیری نماید. یکی از موارد تاکید شده جهت درمان و همچنین پیشگری از ابتلا به بیماری دیابت استفاده از روغن زیتون فرابکر در برنامه ی غذایی می باشد. بنابراین روغن زیتون برای دیابت و حتی پیشگری از آن مفیده چون که :

 • فشار خون را که یکی از زمینه های ابتلا به بیماری دیابت است کاهش می دهد.
 • از آنجایی که روغن زیتون فرابکر سرشار از املاح معدنی و ویتامین هاست بنابر این می تواند از بروز دیابت جلوگیری نماید.
 • و چون این روغن سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع و فنول های ضد اکسیدان است،تاثیر چشمگیری بر روی عدم ابتلا به دیابت دارد.این نوع روغن چون کم چرب است،زمان استفاده بر روی غذا تشکیل نوعی غذای رژیمی می دهدودر نتیجه چربی های مضر در خون مانند تری گلیسیرید را کاهش داده و همچنین مقدار کربوهیدرات های پیچیده را نیز کم می کند. پس از این طریق می تواند از بروز دیابت و زمینه های بروز دیابت که بیماری های قلبی و عروقی یکی از پیش زمینه های ابتلا به دیابت است جلوگیری کرد.
 • همچنین بر مبنای پژوهش های صورت گرفته دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که در داخل روغن زیتون فرابکر ترکیباتی وجود دارد که می تواند موجب ترشح انسولین در بدن ودر نتیجه جلوگیری از ابتلا به دیابت شود. پس با این اوصاف روغن زیتون برای دیابت و همچنین پیشگری از آن بسیار مفید می باشد.

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 از طریق مصرف روغن زیتون فرابکر

بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی انواع رژیم غذایی در سال 2017نتایج نشان داده است که روغن زیتون برای دیابت بسیار مفید عمل می کند. و اینکه رژیم غذایی حاوی روغن زیتون تا 16 درصد خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. و در صورتی که شخص به دیابت مبتلا شده باشد،استفاده از رژیم غذایی حاوی روغن زیتون سطح هموگلوبین گلیکوزیله و گلوکز ناشتا را کاهش می دهد. در نتیجه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 تا حد زیادی کاهش می یابد.

عوارض مصرف روغن زیتون فرابکر در بیماران دیابتی

زیاده روی در مصرف روغن زیتون برای همه ی افراد به خصوص بیماران دیابتی می تواند عوارضی همچون

 • حالت تهوع
 • پرفشاری خون
 • بالا رفتن قند خون
 • افزایش وزن و چاقی
 • خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را به همراه داشته باشد.

واما کلام آخر

به طور قطع با مطالعه ی این مطلب متوجه شدید که روغن زیتون فرابکر برای دیابت بسیار سودمند است، اما نه هر روغن زیتونی. بلکه روغن زیتون ارگانیک و اصل. شما می توانید برای دسترسی سریع و راحت به یک روغن زیتون فرابکر و اصل به سایت سالماطور مراجعه نمایید، و روغن مورد نظر خودتون رو کاملا تازه و به روز و با کیفیت بالا و حتی به صورت غیر حضوری تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *