پیشگیری از بارداری ؛ روش های پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری می تواند برای جلوگیری از بارداری استفاده شود و برخی از انواع آن از شما در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت می کنند.

هنگامی که به پیشگیری از بارداری فکر می کنید، ممکن است از خود بپرسید: کدام روش برای من و سبک زندگی من بهترین خواهد بود؟ کدام روش از بیماری های مقاربتی محافظت می کند؟ در مورد راحتی استفاده چطور؟ چقدر موثر خواهد بود؟ عوارض جانبی احتمالی؟

1. استفاده از کاندوم برای پیشگیری از بارداری

انواع کاندوم تنها نوع پیشگیری از بارداری است که از بسیاری از بیماری های مقاربتی محافظت می کند و همچنین از بارداری جلوگیری می کند. آنها بدون هورمون هستند، می توانند در صورت نیاز استفاده شوند و به راحتی در کیف یا کوله پشتی قرار می گیرند. آنها همچنین در انواع مردانه و زنانه و با کاربرد های مختلف از جمله کاندوم خاردار و کاندوم تاخیری وجود دارند.

کاندوم‌های مردانه روی آلت تناسلی مردانه می‌غلتانند تا یک مانع فیزیکی ایجاد کنند و از عبور مایعات جنسی بین افراد در حین رابطه جنسی جلوگیری کنند. کاندوم زنانه درست قبل از رابطه جنسی در داخل واژن قرار می گیرد. بر اساس استفاده معمولی، کاندوم زنانه به اندازه کاندوم لاتکس مردانه موثر نیست و عادت کردن به آن کمی تمرین می‌خواهد.

مزایا عبارتند از: این بهترین محافظت در برابر بیماری های مقاربتی است. می تواند در صورت تقاضا استفاده شود؛ بدون هورمون

معایب عبارتند از: اگر به درستی استفاده نشود می تواند در حین رابطه جنسی پاره شود یا جدا شود. برخی از افراد به کاندوم لاتکس حساسیت دارند.

2. قرص ضد بارداری خوراکی

قرص های ضد بارداری خوراکی رایج ترین روش پیشگیری از بارداری گزارش شده توسط زنان استرالیایی است. چند نوع مختلف برای انتخاب وجود دارد. قرص ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون است در حالی که قرص مینی فقط یک هورمون به نام پروژسترون دارد. این قرص می تواند فواید زیادی داشته باشد، با این حال فراموش کردن به موقع مصرف آن ضروری است.

مزایا عبارتند از: زمانی که به درستی استفاده شود بسیار موثر است. اجازه خودانگیختگی جنسی را می دهد و رابطه جنسی را قطع نمی کند. گاهی اوقات قرص حتی ممکن است دوره های سنگین و دردناک پریودی را کاهش دهد ویا ممکن است تاثیر مثبتی بر آکنه داشته باشد.

معایب عبارتند از: فراموش کردن مصرف قرص به این معنی است که آنقدر موثر نخواهد بود. فقط خانم ها می توانند از آن استفاده کنند. برای زنانی که نمی توانند از پیشگیری از بارداری حاوی استروژن استفاده کنند، مناسب نیست. هیچ محافظتی در برابر بیماری های مقاربتی ارائه نمی دهد.

3. دستگاه داخل رحمی (IUD) برای پیشگیری از بارداری

این دستگاه کوچک T شکل از مواد حاوی هورمون پروژسترون یا پلاستیک و مس ساخته شده و توسط یک متخصص آموزش دیده در داخل رحم زن نصب می شود. این یک روش طولانی اثر و برگشت پذیر برای جلوگیری از بارداری است که بسته به نوع مورد استفاده می تواند بین سه تا 10 سال باقی بماند.

برخی از انواع آی یو دی حاوی هورمون هایی هستند که به تدریج برای جلوگیری از بارداری ترشح می شوند IUD می تواند یک پیشگیری اضطراری موثر از بارداری باشد اگر توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی در عرض پنج روز پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده نصب شود. آی یو دی های حاوی مس 99% موثر هستند در حالی که IUD های حاوی هورمون 99.8% موثر هستند. هنگام استفاده از IUD تقریباً تا حد ممکن محافظت می کنید.

معایب عبارتند از: خونریزی و لکه بینی نامنظم در شش ماه اول استفاده رخ می دهد. برای قرار دادن و برداشتن به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آموزش دیده نیاز دارد. در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند.

4. ایمپلنت ضد بارداری

در این روش، یک میله کوچک و انعطاف پذیر زیر پوست بازوی زن قرار می گیرد و به آرامی نوعی هورمون پروژسترون را آزاد می کند. این هورمون آزاد شدن تخمک را از تخمدان متوقف می کند و مخاط دهانه رحم را غلیظ می کند و ورود اسپرم به رحم را دشوار می کند. ایمپلنت نیاز به یک روش کوچک با استفاده از بی حس کننده موضعی دارد تا میله را جا داده و خارج کند که هر سه سال یکبار باید تعویض شود.

مزایا عبارتند از: بسیار موثر. رابطه جنسی را قطع نمی کند؛ یک گزینه ضدبارداری طولانی مدت و برگشت پذیر است.

معایب عبارتند از: نیاز به یک متخصص مراقبت های بهداشتی آموزش دیده برای قرار دادن و حذف. گاهی اوقات ممکن است در ابتدا خونریزی نامنظم وجود داشته باشد. هیچ محافظتی در برابر بیماری های مقاربتی ارائه نمی دهد.

زنان می توانند از ایمپلنت به عنوان یک روش طولانی مدت پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

5. تزریق ضد بارداری

این تزریق حاوی نسخه مصنوعی پروژسترون است. این هورمون به باسن یا بازوی زن تزریق می شود و در طی 12 هفته آینده هورمون به آرامی در جریان خون ترشح می شود.

مزایا عبارتند از: ماندگاری تا سه ماه. بسیار موثر است؛ اجازه خودانگیختگی جنسی را می دهد و رابطه جنسی را قطع نمی کند.

معایب عبارتند از: ممکن است پریود را مختل کند یا باعث خونریزی نامنظم شود. کاربر را ملزم می کند که ماه های استفاده شده را پیگیری کند. هیچ محافظتی در برابر بیماری های مقاربتی ارائه نمی دهد. لازم به ذکر است استفاده از محصولاتی همچون انواع کاپ قاعدگی استاندارد میتواند دوره پریودی راحت تری را برای شما به همراه داشته باشد.

در تزریق ضد بارداری از پروژسترون برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود.

6. قرص اورژانسی برای پیشگیری از بارداری

اگر از پیشگیری از بارداری استفاده نشده باشد، پیشگیری از بارداری ناموفق باشد یا زنی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته باشد، می توان از قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی برای جلوگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی استفاده کرد. این قرص حاوی دوزهای خاصی از هورمون های زنانه است که برای جلوگیری از بارداری تا پنج روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده طراحی شده است. هر چه زودتر مصرف شود موثرتر است.

معایب عبارتند از: استفراغ یک عارضه جانبی رایج است، قاعدگی بعدی ممکن است زودتر بیاید یا به تاخیر بیفتد. هیچ محافظتی در برابر بیماری های مقاربتی ارائه نمی دهد.

بعد از رابطه جنسی می توان از پیشگیری اضطراری برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد.

7. حلقه ضد بارداری

در این روش زن یک حلقه پلاستیکی انعطاف پذیر را در واژن خود قرار می دهد. این دارو به آرامی هورمون های استروژن و پروژسترون را آزاد می کند که همان هورمون هایی هستند که در قرص های ضد بارداری خوراکی ترکیبی استفاده می شوند. حلقه به مدت سه هفته در جای خود باقی می ماند و سپس به مدت یک هفته قبل از بیرون آمدن حلقه جدید خارج می شود.

مزایا عبارتند از: شما می توانید حلقه واژن را خودتان وارد و خارج کنید. این روش پیشگیری از بارداری عوارض جانبی کمی دارد، به شما امکان کنترل قاعدگی را می دهد و به شما امکان می دهد با برداشتن حلقه، باروری به سرعت بازگردد.

معایب عبارتند از: برای زنانی که نمی توانند از روش های پیشگیری از بارداری حاوی استروژن استفاده کنند، مناسب نیست. شما باید به یاد داشته باشید که آن را در زمان مناسب جایگزین کنید. هیچ محافظتی در برابر بیماری های مقاربتی ارائه نمی دهد.

حلقه ضد بارداری دوز کمتری از هورمون ها را برای کنترل توانایی زنان در باردار شدن نسبت به سایر روش های پیشگیری از بارداری مانند قرص آزاد می کند.

8. استفاده از دیافراگم برای پیشگیری از بارداری

دیافراگم یک گنبد کوچک و نرم از سیلیکون است که در داخل واژن قرار می گیرد تا از ورود اسپرم به رحم جلوگیری کند. درست مانند کاندوم یک مانع فیزیکی بین اسپرم مرد و تخمک زن ایجاد می کند. باید حداقل شش ساعت بعد از رابطه جنسی در جای خود بماند.

شش ساعت پس از رابطه جنسی اما نه بیشتر از 24 ساعت باید بیرون آورده و تمیز شود.

مزایا عبارتند از: شما می توانید از یک دیافراگم بیش از یک بار استفاده کنید و اگر به خوبی از آن مراقبت کنید می تواند تا دو سال دوام بیاورد.

معایب عبارتند از: استفاده از دیافراگم نیاز به تمرین دارد و نیاز به پیگیری ساعت های درج شده دارد. دیافراگم در صورت استفاده صحیح نسبتاً خوب عمل می کند، اما نه به خوبی قرص، ایمپلنت ضد بارداری یا IUD.

9. عقیم سازی

عقیم‌سازی فرآیندی است که به‌طور کامل توانایی تولید مثل را از طریق جراحی باز یا کم تهاجمی از بدن سلب می‌کند. این یک روش دائمی پیشگیری از بارداری است، مناسب برای افرادی که کاملا مطمئن هستند که هرگز بچه نمی خواهند یا بیشتر نمی خواهند. عقیم سازی برای مردان و زنان در دسترس است و در بیمارستان با بیهوشی عمومی انجام می شود.

اگر به عقیم سازی فکر می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند در مورد عوارض جانبی، خطرات و عوارض با شما صحبت کنند و ممکن است برخی از روش های جایگزین پیشگیری از بارداری را پیشنهاد دهند که ممکن است مناسب تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *