شرایط جدید مهاجرتی کانادا

کانادا یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرتی در سطح جهان است و هر ساله تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان تقاضای مهاجرت به کانادا را دارند. سطح بالای رفاه و شرایط خاص این کشور از نظر استانداردهای زندگی، باعث شده است که متقاضیان زیادی درخواست مهاجرت به این کشور پیشرفته را داشته باشند.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که در زمینه مهاجرت به کانادا معمولاً برای افراد به وجود می‌آید، عدم آشنایی کافی با قوانین و شرایط مهاجرت به خصوص شرایط جدید مهاجرت به کانادا می‌باشد. چرا که این قوانین مهاجرتی همواره مورد تجدیدنظر و ارزیابی قرار می‌گیرند و مرتباً به روز می‌شوند. در این مقاله، می‌خواهیم موضوع قوانین و شرایط جدید مهاجرت به کانادا را مورد بررسی قرار دهیم.

روش‌های مهاجرت به کانادا

کشور کانادا به دلیل تنوع روش‌های مهاجرتی به یک مقصد مهاجرتی محبوب تبدیل شده است، کانادا طیف وسیعی از انواع روش‌های مهاجرت را پیش روی کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، قرار می‌دهد. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، برنامه استارت آپ، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و … از روش‌های مهاجرتی می‌باشد.

نکته بسیار مهم در مورد انواع روش‌های مهاجرتی به کشور کانادا، این است که قوانین و شرایط مربوط به مهاجرت از طریق هر یک از این روش‌ها به طور مستمر در حال به روز شدن می‌باشد. بنابراین توجه داشته باشید که برای مهاجرت آسان و امن، بایستی قوانین جدید مهاجرتی و شرایط خاص هر روش را آشنایی داشته باشید.

شرایط جدید مهاجرت به کانادا

برای اقدام از هر یک از روش‌های مهاجرتی به کانادا، شرایطی خاص مورد نیاز است که بسته به نوع روش متفاوت است. از مهم‌ترین شرایطی که برای مهاجرت به کانادا دارای اهمیت است، می‌توان به سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی، شرایط سابقه کار و میزان سرمایه اشاره کرد.

برخی از این فاکتورها در بعضی از روش‌ها بسیار مهم هستند و در برخی دیگر اهمیتی ندارند. گفتنی است که کشور کانادا قوانین و شرایط جدیدی را برای ایرانیان وضع نموده، براساس این قوانین افرادی که ویزای توریستی کانادا را دارند می‌توانند این ویزا را به ویزای کاری 3 ساله این کشور تبدیل نمایند.

همچنین افراد با سه سال کار در این کشور امتیاز خوبی کسب کرده و پس از اتمام این سه سال احتمالاً قادر می‌باشند برای اسکیلد ورکر کانادا یا روش‌های دیگر اقدام نمایند و اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. همچنین استان‌هایی در کانادا وجود دارند که افراد با سرمایه گذاری 50 هزار دلار در این استان‌ها می‌توانند اقامت دائم کشور کانادا را اخذ نمایند.

شرایط جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان در جهت تمدید اقامت و تغییر ویزا

دولت کانادا از 1 مارس 2023 (10 اسفند 1401) شرایط تازه‌ای را برای حمایت از ایرانیان وضع کرده و فقط یک سال اعتبار دارد. ایرانیان می‌توانند وضعیت اقامت (کاری، تحصیلی و یا توریستی) خود را تمدید کنند. همچنین به‌صورت رایگان می‌توانند وضعیت اقامت خود را تغییر دهند، برای مثال: ویزای توریستی را به ویزای کاری تبدیل کنید.

دولت کانادا مسیر روشنی را پیش‌روی ایرانیان ساکن کانادا قرار داده که مجوز کار open work permit است. این مجوز به متقاضیان خارجی (مخصوصاً ایرانیان)، این امکان را می‌دهد تا در هر شغل و برای هر کارفرمایی مشغول به کار شوند.

شرایط جدید مهاجرت به کانادا برای ایرانیان که در برنامه استارتاپ شرکت کردند و نامه حمایتی در دست دارند این است که یک مجوز کار سه ساله دریافت کنند که شاید از هر خبری خوشحال‌کننده‌تر باشد.

شرایط جدید مهاجرت از طریق تحصیل به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل یکی از روش‌های متداول و محبوب در چند سال اخیر برای اخذ اقامت کانادا است. تسلط و مهارت کافی به زبان انگلیسی، شانس فرد برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا را بسیار بالا می‌برد. یکی دیگر از موارد مهمی که می‌تواند اثر مثبتی در موفقیت فرد برای دریافت ویزای دانشجویی داشته باشد، صلاحیت‌های علمی متقاضی می‌بایست در سطح خوبی باشد.

همچنین متقاضیان باید تمکن مالی خود را برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل اثبات کرده و یا در غیر این صورت بورسیه‌های دانشجویی دریافت کرده باشند. شرایط و قوانین مهاجرتی این کشور به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به کمک امتیاز حاصل از تحصیل در کانادا، مراحل اخذ اقامت دائم را راحت‌تر طی کنند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای موقعیت‌های شغلی مورد نظر خود درخواست داده و برای دریافت PR یا همان اقامت دائم اقدام کنند.

به طور عمومی فارغ‌التحصیلان پس از دو سال از اتمام تحصیل (و اشتغال) می‌توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کرده و پس از 5 سال برای شهروندی و تابعیت کانادا و اخذ پاسپورت این کشور اقدام نمایند.

شرایط جدید مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

کسب اقامت دائم کانادا از اکسپرس اینتری ، یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به کانادا برای افراد متخصص است. در این روش از ابتدا PR کانادا اعطا می‌شود. این سیستم بر اساس امتیازبندی است و هر یک از ویژگی‌های اعلام شده امتیاز خاصی را برای شما در بردارد. این سیستم یک سیستم آنلاین است که افراد را از سه برنامه جداگانه مدیریت می‌کند:

  • برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)
  • برنامه اسکیلد تریدز فدرال (Federal Skilled Trades Program)
  • برنامه تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

برنامه نیروی کار ماهر فدرال

این برنامه با توجه به نظام فدرالی به اسکیل ورکر معروف شده است. برای اقدام از این طریق فرد باید دو مرحله را پشت سر بگذارد، مرحله اول از 100 امتیاز باید 67 امتیاز کسب کنید. در این مرحله امتیازها بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، مدرک زبان دوم، داشتن آشنای درجه یک در کشور کانادا و … محاسبه می‌شود.

در این مرحله اگر حداقل امتیاز لازم را کسب کنید وارد مرحله دوم می‌شوید که مجدداً شرایط و ویژگی‌های شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این مرحله 1200 امتیاز وجود دارد و افرادی که بالاترین امتیازها را کسب می‌کنند از طرف دولت کانادا دعوت نامه دریافت کرده و سکونت دائم این کشور را کسب می‌کنند. البته پروسه این امر حداقل ۶ تا ۱۸ماه طول می‌کشد.

برنامه اسکیلد تریدز فدرال

برنامه اسکیلد تریدز فدرال یکی ازبرنامه های مهاجرت فدرال است که توسط سیستم اکسپرس اینتری مدیریت می‌گردد. در این سیستم نیز امتیازات و رتبه فرد محاسبه می‌گردد.

برای این برنامه داشتن 2 سال سابقه کار تمام وقت در یک حرفه که در 5 سال گذشته باشد نیاز است. تجربه کاری مورد قبول است که پس از اعطای گواهینامه برای تجارت در کشور محل اقامت خود بدست آمده باشد. در این روش فرد باید یک پیشنهاد معتبر استخدام تمام وقت برای حداقل 12 ماه داشته باشد.

برنامه تجربه کانادایی

این برنامه مختص کارگران ماهر است که تجربه کار در کانادا را داشته و تصمیم به اخذ اقامت دائم کانادا دارند. در این سیستم نیز سطح زبان، سابقه کار حداقل 1 ساله در 3 سال گذشته، تحصیلات مورد بررسی قرار می‌دهد. این برنامه برای خارج از استان کبک است. با توجه به این که در این روش می‌توان سابقه کاری پاره وقت را نیز محاسبه نمود و در نظر گرفت می‌توان یکی از بهترین راه‌ها برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کانادا جهت اخذ اقامت دائم باشد.

شرایط جدید مهاجرت به کانادا از طریق جاب آفر یا پیشنهاد کار

در این نوع مهاجرت، شما یک پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرما از کشور کانادا دریافت می‌کنید و بر اساس آن، اقدام به مهاجرت به کشور کانادا می نمائید. برخی از مناطق و شهرهای کانادا که نیاز جدی به نیروی کار دارند، لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را ارائه می‌دهند. در برنامه جاب آفر شما باید شرایط جدید این برنامه مهاجرتی را مورد مطالعه قرار دهید.

در صورتی که شما در این مشاغل مورد نیاز، شرایطی همچون تخصص، سن و سابقه کار داشته باشید، می‌توانید با کارفرمایان مصاحبه کنید و در صورت توافق پیشنهاد کار دریافت کنید. کافرما باید برای ارسال پیشنهاد کاری تاییدات لازم را اخذ نماید.

معتبر بودن پیشنهاد کاری که از طرف کارفرما برای فرد از شروط بسیار مهم است. اولین ویژگی یک پیشنهاد کاری معتبر، تمام وقت بودن آن است. بر اساس پیشنهاد کاری که شما دریافت می‌کنید، شما می‌توانید اقدام به دریافت ویزای کار و اقامت دائم کشور کانادا اقدام نمائید.

شرایط جدید مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهایی است که سرمایه گذاری در آن بازدهی مطلوبی را برای افراد به ارمغان خواهد آورد. به دلیل تنوع بالای انواع سرمایه گذاری در کشور کانادا، انتخاب زمینه سرمایه گذاری که بهترین نتیجه را برای فرد در برداشته باشد مسئله بسیار مهمی است.

برای سرمایه گذاری در کانادا راه‌های مختلفی وجود دارد که اعم از ثبت شرکت، استارت اپ و کارآفرینی، خود اشتغالی، خرید بیزنس و… می‌باشد، که هر کدام از این ها شرایط جدید و به روزی برای مهاجرت خواهند داشت. میزان تورم به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی ثبات اقتصادی همواره در کشور کانادا حتی نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته پایین‌تر است، به همین دلیل سرمایه گذاری در کشور کانادا به دلیل تورم پایین آن قابل توجیه است.

از مزیت‌های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشور کانادا این است که، شما می‌توانید اعضای خانواده خود را نیز به همراه داشته باشید، از جمله امتیازاتی که کشور کانادا برای کسانی که از طریق سرمایه گذاری به این کشور وارد شده اند در نظر گرفته شده است، امکان دریافت اقامت دائم کانادا و اخذ شهروندی کشور کانادا برای این افراد می‌باشد.

در کشور کانادا، برای حمایت از کسب و کارهای نوپا و سرمایه گذاری‌هایی که در این کشور صورت می‌پذیرد، میزان مالیات معقولانه و متناسبی در نظر می‌گیرند تا این گونه کسب و کارها بتوانند پر رونق تر باشند و بیشتر پیشرفت نمایند.

شرایط جدید مهاجرت به کانادا اط طریق ویزای استارتاپ

امروزه کشور کانادا مانند سایر کشورهای توسعه یافته، پذیرای مهاجران از طریق استارتاپ ویزا می‌باشد و از آن استقبال می‌نماید چراکه استارت آپ‌ها یکی از بهترین روش‌ها برای رشد، توسعه و بالندگی اقتصادی محسوب می‌شوند.

با وجود این که مهاجرت از طریق استارتاپ ویزا بسیار مورد توجه کشور کانادا می‌باشد، اما به دلیل حجم بالای درخواست‌های مهاجرتی از طریق این روش در سال‌های اخیر، سختگیری ها در خصوص پذیرش از طریق این برنامه بیشتر شده است. بنابراین هر ساله شرایط و قوانین جدید مهاجرتی در مورد این روش مهاجرتی اجرا می‌گردد.

قوانین جدید وضع شده در زمینه مهاجرت از طریق استارت آپ نیازمند کمک گرفتن از شرکت‌های مهاجرتی معتبر و وکیل است تا در تمامی مراحل اخذ ویزای استارتاپ کانادا در کنار شما باشد. وزیر مهاجرت به کشور کانادا، آقایشان فریزر اعلام کرده: کسانی که در برنامه استارتاپ توسط angel investors یا venture capital funds و یا business incubators، نامه حمایتی یا پشتیبانی (letter of support) دارند می‌توانند برای مجوز کار باز سه‌ساله اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *