0 تا 100 تکنیک های تشخیص طبع بدن که هرگز نمیدانستید!!

مزاج یا به‌ عبارت ‌دیگر طبع بدن در دنیای امروز به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین عواملی شناخته می‌شود که کسب اطلاعات در رابطه با آن، می‌تواند به شما کمک کند جلوی بروز بسیاری از بیماری‌ها را بگیرید.ساده ترین راه تشخیص مزاج و توجه به فاکتورهایی که طبع را در متعادل‌ترین حالت نگه می‌دارند، به شما کمک می‌کند تا جلوی بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات را بگیرید. معمولاً عدم توجه به طبع بدن می‌تواند مشکلاتی مثل جوش‌های شدید، سردرد، یبوست، خستگی، کمبود انرژی و … را با خود به ‌همراه داشته باشد. دقیقاً به‌ همین دلیل است که هم طب سنتی و هم طب مدرن پیشنهاد می‌کنند تا همه ما انسان‌ها در رابطه با طبع بدن خود اطلاعات کسب کنیم تا بتوانیم با توجه به نکات مهم در این زمینه، جلوی بروز مشکلات شدید را بگیریم.

بررسی انواع طبع در بدن

طی تحقیقات گسترده، مشخص شده‌ است که چهار طبع اصلی برای همه ما انسان‌ها وجود دارد. روش‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند به تشخیص طبع بدن بپردازید. با پیش ‌گرفتن این روش‌ها، شما متوجه می‌شوید که مزاج شما شامل کدام یک از موارد گرم و خشک یا صفراوی، گرم و تر یا دموی، سرد و خشک یا سوداوی، و سرد و تر یا بلغمی می‌باشد. البته یک مزاج معتدل نیز وجود دارد که در آن تمامی عناصر چهارگانه یعنی صفرا، دم، سودا و بلغم در تعادل خوبی نسبت ‌به یکدیگر وجود دارند.

بررسی ویژگی‌ های هر کدام از مزاج ‌ها

قبل‌ از بررسی نحوه تشخیص طبع بدن، اجازه دهید برای شما بگوییم که ویژگی‌های هر کدام از مزاج‌ها چیست. با شناخت این ویژگی‌ها، شما این امکان را دارید که بتوانید مزاج خودتان را تا حدودی تشخیص دهید. اما به ‌طور کلی روند تشخیص طبع دقیق بدن، روند نسبتاً تخصصی می‌باشد.

مزاج سرد و خشک یا سوداوی

افرادی که مزاج سرد و خشک یا سوداوی دارند، معمولاً دارای چهره‌ای نسبتاً تیره و پوستی خشک می‌باشند. لکه‌های پوستی، بالا بودن غلظت خون، سوزش معده، گرفتگی عضلات پا، اشتهای کاذب و … جزء ویژگی‌های اصلی این مزاج می‌باشند. معمولاً این افراد در فصول در فصل بهار روحیه‌ نسبتاً بهتری دارند.‌ اگر این مزاج به ‌خوبی مدیریت نشود، در ادامه ممکن است که مشکلات روانی زیادی را با خود به ‌همراه داشته باشد.

مزاج گرم و تر یا دموی

هیکل درشت و قوی، رنگ چهره سرخ و خواب زیاد سنگین جزو ویژگی‌های اصلی افرادی می‌باشد که دارای مزاج‌ گرم و تر یا دموی می‌باشند. از لحاظ روحیه جمعی، این افراد بسیار اجتماعی هستند و دوست دارند که در جمع‌های گوناگونی شرکت داشته باشند. این افراد معمولاً در فصل بهار دچار علائم آزاردهنده مربوط به مزاجشان می‌شوند. افراد با مزاج گرم و تر یا دموی، معمولاً شجاع هستند و در پست‌های مدیریتی بسیار عالی عمل می‌کنند.

مزاج گرم و خشک یا صفراوی

زرد بودن چهره و سفیدی چشم، خشک بودن بینی و زبان و عطش زیاد در عین‌ اشتهای کم، به ‌عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های افراد با این مزاج شناخته می‌شوند. تشخیص طبع بدن در این افراد، به آن‌ها کمک می‌کند تا مشکلات موجودی که با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنند را حل کنند. این افراد معمولاً لاغر اندام هستند و استخوان‌های آن‌ها نمایان است. پوست خشک و کدر، بدن همواره گرم، خواب کم، عصبانیت زیاد و … جزو دیگر خصوصیات این افراد می‌باشد.

مزاج سرد و تر یا بلغمی

پوستی سفید و سرد ولی در عین ‌حال لطیف و مرطوب از ویژگی‌های افرادی است که دارای مزاج سرد و تر یا بلغمی می‌باشند. احساس تشنگی و تولید بزاق نسبتاً زیاد و صبور و پرحوصله بودن، جزء ویژگی‌های افرادی می‌باشد که دارای این مزاج می‌باشند. از دیگر ویژگی‌های این افراد ما می‌توانیم به خوش‌خواب بودن، حافظه نسبتا ضعیف و … اشاره کنیم.

روش های تشخیص طبع بدن

بعد از صحبت در رابطه با ویژگی‌های هر طبع، حال بهتر است که برای شما راه‌حل‌هایی را نام ببریم که می‌توانند کمک کنند به تشخیص طبع بدن خودتان بپردازید. تشخیص طبع بدن و توجه به فاکتورهایی که در این زمینه کارساز است، می‌تواند به شما کمک کند تا اقدامات هوشمندانه‌ای انجام دهید و بدون نیاز به مراجعه به پزشک شرایط جسمی و روحی خودتان را بهبود ببخشید. تشخیص درست طبع بدن به شما کمک می‌کند تا از بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی دور بمانید و زندگی باکیفیت‌تر و بهتری داشته باشید. اجازه دهید در ادامه برای شما فاکتورهایی را نام ببریم که میتوانند در زمینه تشخیص درست طبع به شما کمک کنند.

توجه به رنگ پوست برای تشخیص طبع بدن

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که می‌تواند برای تشخیص طبع بدن کارساز باشد، توجه به رنگ پوست افراد می‌باشد. اجازه دهید در ادامه بیشتر برای شما در این ‌رابطه صحبت کنیم.

هنگامی که پوست بدن به رنگ قرمز و یا مایل به قرمز و صورتی است، این بدان معنا است که طبع  بدن فرد، گرم بوده و یا  دارای مزاج گرم است. این افراد معمولا دارای طبع دموی هستند و غالبا افراد پرخونی محسوب می‌‌شوند.

هنگامی که رنگ پوست بدن، زرد و یا مایل به زردی بوده، طبع فرد خشک بوده و دارای مزاج صفراوی است.

افرادی که پوست بدنشان تیره یا کدر می‌باشد در اکثر موارد دارای مزاج سرد و خشک یا سوداوی می‌باشند.

افرادی که رنگ پوستی سفید و بسیار روشن دارند، به احتمال زیاد دارای طبعی سرد و تر یا بلغمی هستند.

افرادی که دارای رنگ پوست زرد یا همچنین مایل به زرد می‌باشند، معمولاً دارای طبع گرم و خشک یا صفراوی هستند.

افرادی که دارای پوستی قرمز یا مایل به قرمز هستند، دارای طبع گرم و تر یا دموی می‌باشند.

تشخیص طبع بدن با توجه به ویژگی های اجابت مزاج

از دیگر روش‌های تشخیص طبع بدن می‌توانیم به بررسی اجابت مزاج اشاره کنیم. رنگ یا بوی ادرار و مدفوع یکی از تأثیرگذارترین داده‌هایی می‌باشد که می‌تواند به ما در تشخیص مزاج کمک کند. معمولاً رنگ تیره یا بوی بد در مدفوع ادرار نشانه‌ی طبیعت گرم و رنگ‌ و بوی کم در مدفوع و ادرار نشانه طبیعت سرد می‌باشد.

تشخیص طبع بدن با بررسی میزان خواب

کیفیت خواب یکی دیگر از روش‌هایی است که برای تشخیص طبع بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر شما بیش ‌از حد می‌خوابید، احتمالا مزاج سردی دارید. اما اگر کم‌تر از هشت ساعت می‌خوابید، به احتمال زیاد طبع بدن شما نسبتاً گرم است.

تشخیص طبع بدن با بررسی حالت موها

معمولاً افرادی که طبع سردی دارند، دارای بدن کم مو هستند از طرف دیگر افراد پرمو، به ‌احتمال زیاد طبع گرمی دارند.

تشخیص طبع بدن با توجه به شکل بدن

شکل بدن از دیگر روش‌های تشخیص طبع بدن می‌باشد. معمولاً افرادی که اندام‌های ظریف و بالاتنه‌ای کوچک دارند، به احتمال زیاد دارای طبعی سرد می‌باشند و در مقابل افرادی که بالاتنه‌ای پهن دارند، معمولاً طبعی گرم دارند.

جمع ‌بندی

به این نکته توجه داشته باشید که تشخیص طبع بدن برای بهبود کیفیت زندگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پس سعی کنید که با توجه به نکات گفته‌ شده برای تشخیص طبع بدن خود اقدامات لازم را انجام دهید تا از بروز مشکلات احتمالی تا حد زیادی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *