موارد مصرف و عوارض نیستاتین

موارد مصرف و عوارض نیستاتین : عفونت ها یکی از مشکلات شایعی هستند که ممکن است هر کسی مخصوصا خانم ها را درگیر کنند. امروزه خوشبختانه برای درمان عفونت ها ترکیبات دارویی زیادی وجود داشته که در درمان عفونت ها بسیار موثر می باشند. از جمله داروهای که برای درمان عفونتهای واژینال و دهان مورد استفاده قرار می گیرد، نیستاتین (Nystatin) می باشد. دفع نیستاتین خوراکی بدون هیچ تغییری به واسطه مدفوع صورت می گیرد.

نيستاتين (Nystatin)

به صورت کلی می توان اینگونه گفت که موارد مصرف این دارو در درمان برفک دهان، عفونت یا برفک واژینا و درمان کچلی می باشد. نیستاتین در برابر رشد قارچ ها نیز می تواند سبب شود تا سرعت رشد آنها نیز کاهش داشته باشد و سبب شود تا آن ها از بین بروند.

این دارو جز گروه آنتی بیوتیک های به شمار می رود که رشد قارچ را متوقف کرده و به عنوان قارچ کش نیز می باشند.در خصوص مصرف این دارو نیز باید بدانید که به شکل شربت، قرص، پماد موضعی در دسترس بوده است و اگر به شکل پماد موضعی باشد که در روز 2 تا 3 بار بر روی پوست مالیده می شود. اما اگر به شکل شربت برای نوزادان  به دلیل عفونت قارچی باشد هر شش ساعت مصرف می گردد. البته بیشتر برای برفک دهان از شربت آن استفاده می گردد.

برای درمان عفونتهای واژینال نیز از قرص نیستاتین استفاده می گردد که هزار واحد 1 بار در شب و برای 2 هفته مصرف خواهد شد. باید درون واژن یک قرص کامل از آن گذاشته شود.

موارد مصرف و عوارض نیستاتین : توصیه می شود که همیشه به صورت کامل بهداشت دهان را رعایت کنید. مواردی مثل قرار گرفتن نامناسب دندانهای مصنوعی، مصرف زیادتر از حد دهان شویه ها مخصوصا در افراد سن بالا می تواند زمینه ی برای بروز عفونت باشد.

عوارض جانبی دارو

مصرف این دارو می تواند عوارض زیر را برای بیمار به وجود بیاورد:

  • – تهوع
  • – استفراغ
  • – اسهال
  • – حساسیت موضعی

تداخل های دارویی : تداخل نیستاتین با هیچ دارویی گزارش نشده است. لذا حتما در مورد اختلال های دارویی با پزشک مشورت نمایید.

هر داروی می تواند با توجه به اثرهای درمانی که داشته است ،عوارض ناخواسته ی را برای بیمار به وجود بیاورد. البته با توجه به اینکه تمامی عوارض در یک فرد دیده نمی شود ولی اگر با مصرف این دارو عوارض فوق را در خودتان مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کرده شاید نیاز باشد که تغییراتی در خصوص دارو صورت بگیرد.

موارد مصرف و عوارض نیستاتین

نکات مهم در خصوص مصرف

موارد مصرف و عوارض نیستاتین : 1)مصرف این دارو برای بیمار عوارض شدیدی را ندارد و در دوران بارداری نیز می تواند مصرف شود ولی حتما باید با توجه به نظر پزشک و به دستور او باشد. 2)دارو را در دمای بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری نمایید 3)دارو را به دور از نور خورشید و گرمای زیاد بگذارید 4)برای اینکه از نحوه ی مصرف دارو و میزان آن مطلع باشید حتما باید با پزشک مشورت کنید 5) دارو را مطابق دستور و تجویز پزشک مصرف نمایید 6)اگر در زمان مصرف دارو علائم مسمومیت را مشاهده کردید و سبب ایجاد تحریک پوستی شد حتما مصرف دارو را قطع نموده و با پزشک مشورت نمایید.

اشکال دارویی نیستاتین

قرص : 500،000 واحد
پودر برای تهیه سوسپانسیون خوراکی : 100،000 واحد/میلی لیتر
پماد موضعی : 100،000 واحد/ گرم
قرص واژینال : 100،000 واحد

نکته) این امکان وجود داشته است که اثرات درمانی دارو تا حدود هفت تا چهارده روز به صورت محسوس نباشد و اثر دارو تا شش ساعت ادامه داشته باشد.

توصیه غذایی

این دارو را در محفظه های سربسته قرار داده و همچنین به دور از دسترس کودکان و در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. اگر برای یک نوبت فراموش کرده اید که دارو را مصرف نمایید به محض یادآوری اقدام کنید و مطابق برنامه منتظر نوبت جدید باشید.