موارد مصرف و عوارض کلوبتازول

موارد مصرف و عوارض کلوبتازول : یکی از پمادهای می باشد که برای برطرف کردن مشکلات پوستی و کاهش میزان التهاب های پوستی پسوریازیس مورد استفاده قرار می گیرد. این پماد سبب می شود که آنزیمهای ضروری برای کاهش این التهابات تحریک گردند.

پماد کلوبتازول (Clobetasol) نیز مانند داروهای دیگر می تواند عوارضی را داشته باشد که می توان به آکنه، پوکی استخوان، نازکی پوست، سوزش و قرمزی و همچنین خشکی پوست اشاره کرد. به صورت کلی در مورد میتوان گفت که پماد کلوبتازول برای درمان التهابات پوستی کاربرد داشته است.

نکته) این پماد برای درمان خارش پوست و درمان التهاب (ناشی از نیش حشرات،پسوریازیس ،اگزما، درماتیت،آفتاب سوختگی) استفاده می شود.

پماد کلوبتازول (Clobetasol)

برای مصرف این پماد نیز پزشک باید دستورات لازم را ارائه بدهد. معمولا اگر این دارو در جهت رفع التهابات پوستی باشد در روز دو بار به صورت که یک بار در صبح و یک بار در شب بر روی پوست مالیده شود. دقت کنید که مدت درمان با این دارو از 14 روز و میزان مصرف نباید از 50 گرم در هفته بیشتر شود.

عوارض مصرف

 • – پوکی استخوان
 • – آکنه
 • – آلرژی پوستی
 • – نازک شدت پوست
 • – سوزش پوست
 • – قرمزی
 • – خشکی پوست
 • رشد موهای زاید
 • بی‌حسی در انگشتان
 • – توقف رشد در کودکان
 • – عفونت و کچلی موضعی
 • – سرگیجه

نکته) در خصوص تداخل های دارویی کلوبتازول باید با پزشک مشورت های لازم را داشته باشید.

نکات مهم در خصوص مصرف پماد کلوبتازول (Clobetasol)

1)معمولا این دارو باید برای زمان کوتاهی مصرف شود 2) در کودکان کمتر از 12 سال نباید از این دارو استفاده گردد 3) اگر نسبت به مصرف این دارو حساسیت دارید باید حتما پیش از مصرف این پماد با پزشک مشورت نمایید 4)خانم های باردار و شیرده حتما در خصوص مصرف این پماد باید با پزشک مشورت کنند 5) اگر در زمان مصرف این دارو التهابات پوستی شما کاهش پیدا نکرد یا اینکه حتی حادتر گردید باید مصرف این پماد را قطع نمایید و یا اینکه در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید 6) هیچ وقت به صورت خودسرانه برای مصرف این پماد اقدام نکنید 7)از این دارو نباید برای درمان جوش های پوستی یا اکنه استفاده کرد. 7) اگر التهاب یا علائم عفونتی را مشاهده کردید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. 8) اگر اختلال های خون دارید باید در مصرف این دارو احتیاطهای لازم را در نظر داشته باشید چون در شرایط این احتمال وجود دارد که پوست تحت درمان با زخم مواجه شود.

موارد مصرف و عوارض کلوبتازول

شرایط نگهداری دارو

موارد مصرف و عوارض کلوبتازول : این پماد را باید در دمای کمتر از سی درجه سانتی گراد نگهداری کنید و اصلا نباید دارو دچار یخ زدگی شود و همچنین آن را از دسترس اطفال به دور نگه دارید.  (پماد را به دور از نور مستقیم خورشید قرار بدهید).

هشدار

اگر در زمان مصرف این داروتحریک های پوستی و التهاباتی ناحیه مورد تحت درمان بدتر شد یا اینکه بهبود پیدا نکرد باید مصرف این دارو را قطع کنید. مصرف این پماد در کودکان سبب می شود که ضعیف شدن هیپوتالاموس، غده فوق کلیوی و هیپوفیز را به همراه داشته باشد  که به علت جذب سیستمیک  آن است.

اگر که از پماد کلوبتازول استفاده می کنید و در همان نقطه علائم عفونت را مشاهده می کنید حتما باید با پزشک مشورت نمایید و تحت نظر او از انتی بیوتیک استفاده نمایید. مصرف طولانی مدت این دارو به صورت موضعی و استفاده از آن در قسمت گسترده ی از بدن و پانسمان محل مورد نظر سبب افزایش جذب سیستمیک  این دارو می گردد.

نکته) اگر در زمان مصرف این پماد با مواردی چون عصبانیت، بیقراری، سردرد، برفک دهان، افزایش اشتها، زخم گوارشی، تحریک ، افزایش فشارخون، رفتار سایکوتیک و….روبرو شده اید حتما سریعا مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.