موارد مصرف و عوارض فکسوفنادین

موارد مصرف و عوارض فکسوفنادین : بسیاری از افراد دارای حساسیت های مختلفی می باشند. معمولا حساسیت ها در فصل بهار بیشتر دیده می شوند و برای درمان آن ها داروهای مختلفی وجود داشته است. از جمله داروهای پرمصرفی که برای درمان حساسیت توسط پزشکان تجویز می گردد قرص فکسوفنادین است که در ادامه این مطلب می توانید مواد مصرفی و عوارض دارو را مطالعه کنید.

قرص فکسوفنادین (Fexofenadine)

این قرص نوعی آنتی هیستامین به شمار می رود که می توان برای درمان حساسیت از آن استفاده کرد. البته در خصوص این دارو نباید فراموش کنید که می تواند برای شما عوارضی چون سردرد یا خستگی و حتی خشکی دهان را به دنبال داشته باشد.

فکسوفنادین‌ معمولا در دوزهای مصرفی 60 و 180 و 220 میلی گرمی وجود داشته است و مصرف آن سبب ایجاد خواب الودگی نمی شود چون یک آنتی هیستامین سداتیو می باشد. به صورت کلی در خصوص این دارو باید بدانید که علاوه بر اینکه در درمان حساسیت استفاده می شود بلکه در درمان علائمی چون خارش،عطسه،کهیر، آبریزش بینی، قرمزی چشم کاربرد داشته است.

عوارض دارو

موارد مصرف و عوارض فکسوفنادین : خشکی شدید دهان،سر درد و سرگیجه، ایجاد خواب آلودگی، ضربان قلب نامنظم (آریتمی قلب) یا تپش قلب شدید، تشویش و بی‌قراری،ایجاد خستگی،وجود سوء هاضمه می تواند به عنوان برخی از عوارض مصرفی این دارو باشد البته لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف هر داروی می تواند منجر به عوارضی شود که معمولا پس از  قطع مصرف دارو، عوارض آن نیز از بین می برد. در هر صورت توصیه می شود که هیچ وقت بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف هیچ دارویی نکنید چرا که تنها پزشک می تواند که فواید مصرفی دارو از عوارض کدام بیشتر است.

چگونه این دارو را مصرف کنیم؟

این دارو اگر برای کودکان بالای 12 سال و بزرگسالان تجویز شود معمولا 60 میلی گرم خوراکی در روز 2 بار تجویز می شود یا یک بار در روز 180 میلی گرم خواهد بود.

اگر برای کودکان 2 تا 11 سال باید میزان 30 میلی گرم خوراکی 2بار در روز خواهد بود. برای کودکان 6 ماهه تا 2 سال نیز 2 بار در روز 15 میلی گرم است. به صورت کلی این دارو می تواند همراه غذا یا بدون غذا مصرف گردد. اما دقت داشته باشید که باید هر روز در ساعت مشخصی برای مصرف این دارو اقدام نمایید و اگر یک نوبت فراموش کردید دارو را مصرف کنید زمانی که آن را به خاطر اوردید سریعا آن را مصرف نمایید. ولی اگر نوبت بعدی دارو فرا رسیده باشد باید نوبت فراموش شده را رد کنید و به برنامه دارویی خود ادامه بدهید و هیچ گاه میزان دوز دارو را 2 برابر نکنید.

داروی فکسوفنادین
نکات لازم پیش از مصرف دارو

1)هیچ وقت نباید میزان دوز دارو را بدون نظر پزشک افزایش داد

2)اگر بیمار پس از مصرف دارو احساس خواب الودگی داشته است اصلا نباید فعالیتهای مثل رانندگی را انجام بدهد.

3)این دارو را باید به دور از نور مستقیم نگهداری کنید و از دسترس کودکان دور نگه دارید.

4)در زمان مصرف این دارو نباید به صورت همزمان از داروهای ارامش بخش یا الکل و داروهای خواب استفاده کنید؛ این دارو می توانند اثرات تخدیری داروی فکسوفنادین را افزایش بدهد.

5)خانم های باردار و شیرده در خصوص مصرف این دارو حتما باید با نظر پزشک و مشورتهای او انجام گردد.

6)اگر از افرادی هستید که بیماری قند، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی و موارد این چنینی دارید از مصرف دارو اجتناب کنید.

7)این دارو با نام های تجاری Fexigra, Telfast نیز شناخته می شود.

موارد مصرف و عوارض فکسوفنادین : این دارو ممکن است با انجام تست پوستی آنتی‌ژن تداخلاتی داشته باشد.

نکته) این دارو برای جلوگیری از علائم ناشی از حساسیت نیز استفاده می شود مثل کهیر و تب یونجه