موارد مصرف و عوارض Ovumid

موارد مصرف و عوارض Ovumid : متاسفانه بسیاری از خانواده های جوان این روزها از ناباروری ها گلایه دارند و مشکلی است که برای بسیاری از آن ها رخ میدهد اما لازم است بدانید که با پیشرفت های پزشکی که به وجود آمده است هر زوجی می توانند با کمک پزشک صاحب فرزند شوند. داروهای زیادی در این زمینه تولید شده است که می توان به داروی کلومیفن اشاره کرد.

Clomiphen از جمله داروهای موثر در زمینه درمان ناباروری به شمار می رود که می تواند مشکل بسیاری از زوج های نابارور را برطرف نماید. در صورتی که شما تخمک گذاری نداشته اید یا اینکه به صورت نامنظمی می باشد این دارو به شما کمک می کند.

قرص کلومیفن (Clomiphen)

قرص کلومیفن (Clomiphen) برای اقایانی که با عدم تعادل هورمونی روبرو هستند که البته به دلیل مشکل از غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس رخ میدهد ، مفید می باشد و همچنین به افرادی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)  نیز کمک می کند. معمولا چنین افرادی دارای اسپرم های با تحرک کم یا ضعیف می باشند و همچنین تعداد اسپرم آن ها نیز کم است. پس به صورت کلی می توان در خصوص این قرص اینگونه گفت که موارد مصرف آن برای درمان نازایی می باشد و در مورد تداخل های دارویی آن نیز حتما باید پزشک مشورت های لازم را به شما بدهد.

چگونگی مصرف

معمولا این دارو برای یک دوره 5 روزه در ماه تجویز می گردد و کمک می کند تا شما هورمون های بیشتری را تولید نمایید که سبب می شود تخمک گذاری انجام شود و در نهایت باعث خواهد شد تا تخمدان ها یک تا تعداد زیادتری از تخمکهای بالغ را تولید نمایند.

این احتمال وجود دارد که پس از مصرف آخرین قرص 5 تا 12 روز بعد تخمک گذاری نمایید. پزشک به صورت منظم شما را تحت نظر داشته که آیا برای تخمدان ها آماده هستند که آزاد سازی تخمک را انجام بدهند یا خیر. بیشتر خانم ها حداکثر 3 تا 6 چرخه درمانی را باید بگذارنند؟ این امکان وجود دارد که یک تا دو ماه از دارو درمانی را سپری کنند تا تخمک گذاری به صورت منظم انجام شود.

موارد مصرف و عوارض Ovumid : اکثر حاملگی ها پس از استفاده از این دارو در شش ماه اول رخ میدهد و پس از شش ماه موفقیت آن کم می شود.

عوارض جانبی مصرف دارو

 •  – تورم خفیف تخمدان
 • – درد معده
 • – حساسیت به لمس پستان
 • – بی‌خوابی
 • – تهوع و استفراغ
 • – تاری دید
 • – سردرد
 • – خستگی
 • – تحریک‌پذیری
 • – افسردگی
 • – افزایش وزن
 • – کیست تخمدانی {این مورد به ندرت اتفاق می افتد}.

عوارض Ovumid

قرص کلومیفن

برای اینکه متوجه شویم که کلومیفن چرا و چطور مصرف شود باید حتما تخمک گذاری را در زن ها بدانیم. اما معمولا خانم ها هر 35-24 روز تخمک گذاری می کنند و 14-12 روز پیش از قاعدگی تخمک گذاری رخ میدهد و بیش ترین شانس برای باروری در همین زمان تخمگ گذاری یا 1 تا 2 روز پیش از تخمک گذاری است که تقریبا زمان آن 14- 12 روز پس از نخستین روز از 28 روز سیکل ماهانه است.

موارد مصرف و عوارض Ovumid : خانم های که FSH بالایی ندارند از افرادی می باشند که داروی کلومیفن برایشان بیشتر جواب می دهد و همچنین برای گروهی که پس از درمان با پروژسترون  خون ریزی برایشان رخ میدهد که زن های را شامل می شود که با تخمدان پلی کیستیک هستند. بعد اینکه یک دوره از مصرف داروی کلومیفن تمام شد،هیپوتالاموس به ترشح هورمون جسم زرد (LH) می پردازد و به تخمدان ها به این وسیله دستور میدهد که آزاد سازی تخمک بالغ را در لوله‌های فالوپ انجام بدهند. در صورتی که تخمکهای که ازاد شده اند در مسیرشان در رحم با اسپرم سالمی برخورد کند شما این شانس را خواهید داشت که باردار شوید.