موارد مصرف و عوارض ملوکسیکام

موارد مصرف و عوارض ملوکسیکام : امروزه داروهای مختلفی وجود دارد که شما می توانید برای رهایی از دردهایتان از آن استفاده نمایید. البته اگر پیش از استفاده دارو شناخت خوبی بر روی آن ها داشته باشید قطعا موفق تر خواهید بود. یکی از دارویهای که پزشکان برای بیماران در جهت کاهش درد و التهاب تجویز می نمایند ملوکسیکام می باشد.

این دارو با نام تجاری موبیک mobic می باشد که برای درمان علائم بیماریهای مثل پوکی استخوان، روماتیسم، اسپوندیلیت انکیلوزان تجویز می شود. در خصوص عوارض این دارو لازم است بدانید که نسبت به دیگر داروها مانند پیروکسیکام، دیکلوفناک و ناپروکسن  برای بیماران عوارض کمتری را به دنبال دارد.

قرص ملوکسیکام

شیوه ی ارائه این دارو به صورت قرصهای  ۷.۵ و ۱۵ میلی‌گرمی بوده است که سی دقیقه تا یک ساعت بعد از مصرف دارو اثربخشی آن شروع میگردد. می توانیم به صورت کلی بگوییم موارد مصرف این دارو شامل گزینه های زیر است:

 • – آرتروز
  – روماتیسم مفصلی
  – اسپوندیلیت انکیلوزان
  –  پوکی استخوان

در صورتی که شما فراموش کردید که یک دوز دارو مصرف نمایید به محض یادآوری سریعا آن را میل کنید ولی اگر یک روز گذشته است نباید میزان مصرف را 2برابر نمایید و دارو را همان روز مصرف کنید.

میزان مصرف این دارو در روز یک  قرص ۷.۵ میلی‌گرمی می باشد ولی ممکن است پزشک به تدریج آن را تا 15 میلی گرم هم افزایش بدهد. اگر برای مدت طولانی این دارو مصرف شود یا اینکه فرد 12 تا 18 ساله با وزن پایین تر از پنجاه کیلو باشد نباید در روز بیشتر از  ۷.۵ میلی گرم دارو مصرف گردد.

ملوکسیکام

تداخل های دارویی

از جمله مواردی که باید به آن دقت داشته باشید، تداخل های دارویی می باشد که برای داروی فوق به شرح زیر است:

 • – کاپتوپریل و لازیکس (فورزماید)
 • – داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین

عوارض مصرف دارویی ملوکسیکام

 • –  احساس ضعف با اسهال
 • – سوء هاضمه و احساس ناراحتی در معده
 • – گیجی- ضعف –  کوتاهی نفس، سیاه و سفید
 • – یبوست- خونین، یا مدفوع قیری
 • – سردرد، درد قفسه سینه
 • – لکنت زبان، تورم یا افزایش سریع وزن
 • – مشکلات بینایی و یا تعادل
 • – تهوع، درد بالای معده، خارش
 • – از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع تیره یا خونی

نکات مهم پیش از مصرف دارو

موارد مصرف و عوارض ملوکسیکام :  قبل از مصرف دارو بهتر است به موارد زیر دقت داشته باشید:

1)مصرف این دارو می تواند سبب بالا بردن سکته قلبی یا حمله قلبی شود و البته این شرایط زمانی حادتر می شود که فرد سابقه مبتلا شدن به بیماری قلبی نیز داشته باشد و برای زمان طولانی این دارو را مصرف نماید. 2)قبل یا بعد از جراحی بایپس قلب نباید از این دارو استفاده کرد.3) اگر در صورت مصرف این دارو با علائم خونریزی معده روبرو شده اید مثل سرفه خونی،مدفوع سیاه و… سریعا باید با پزشک مشورت های لازم را در خصوص مصرف دارو داشته باشید 4)زمانی که قرص ملوکسیکام را مصرف می نماید باید از خوردن الکل دوری کنید 5)حتما قبل از مصرف دارو برای اینکه اطلاعات کامل تری را در خصوص آن بدست بیاورید با پزشک مشورت کرده و بروشور درون جعبه را به صورت دقیق مطالعه نمایید 6)اصلا داروی را به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. 7) مصرف ملوکسیکام در سه ماه پایان بارداری می تواند به نوزادی که متولد نشده آسیب وارد کند پس اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید حتما به پزشکتان اطلاع بدهید.

موارد مصرف و عوارض ملوکسیکام : 8)در زمان مصرف دارو باید از خوردن آسپرین خودداری نمایید 9)این دارو می تواند در شیرمادران تاثیر گذار باشد پس اگر ملوکسیکام می خورید به کودک خود شیر ندهید. 10) اگر شرایطی مثل سابقه حمله قلبی، سکته مغزی یا لخته شدن خون، سابقه زخم معده یا خونریزی، ابتلا به آسم و… دارید برای مطمئن شدن از نتیجه دارو حتما به پزشک اطلاع دهید.