موارد مصرف و عوارض هیدروکلروتیازید

موارد مصرف و عوارض هیدروکلروتیازید : امروزه داروهای مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن ها برای درمان های اختلال ها و مشکلات متفاوت به کار برده می شوند. یکی از داروهای ادرار آور که موجب جلوگیری از نمک و مایعات در کلیه ها می شود، قرص هیدروکلروتیازید می باشد.

در صورتی که شما به تازگی قصد استفاده از این دارو را دارید بهتر است در مورد نحوه ی مصرف و عوارض آن اطلاعات کافی داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید که پزشکان همواره دارویی را برای بیماران تجویز می کنند که فواید آن بیشتر از عوارض شان باشند.

قرص هیدروکلروتیازید (Hydrochlorothiazide)

همانطور که اشاره کرده ایم این قرص به عنوان داروهای ادرارآور بوده که می تواند برای درمان فشارخون بالا تجویز گردد. البته دقت کنید بیشتر جنبه کنترل آن را دارد و برای درمان کاربردی ندارد. در همین راستا ممکن است نیاز باشد تا شما در تمام عمر از این دارو استفاده نمایید.

به صورت کلی می توان گفت موارد مصرف هیدروکلروتیازید شامل گزینه های زیر می باشد:

 • – کاهش فشار خون
 • – درمان بی‌ادراری

همچنین برای درمان ورم ایجاد شده ناشی از حمله های قلبی و آسیب به کلیه و همچنین درمان سنگ کلیه استفاده می شود.

لازم است بدانید که این دارو با نام های تجاری  HydroDIURIL , Microzide , Oretic , Esidrix شناخته می شود.

چگونه قرص هیدروکلروتیازید را مصرف نماییم؟

بارها گفته ایم که برای مصرف هر دارویی نیاز است که پزشک دوز دارو را مشخص نماید.عموما برای درمان بی ادراری در بزرگسالها مقدار 100-25 میلی گرم این دارو 1 یا 2 بار در روز ، یک روز درمیان یا اینکه 1 بار در روز برای سه تا پنج هفته مصرف می گردد. البته اگر برای درمان فشار خون بالا باشد همین میزان دارو به مقدار واحد یا در 2 مقدار تقسیم بندی می گردد.

تداخل های دارویی

 • – كلستیرامین
 • – سیكلوسپورین
 • – گلیكوزیدهای قلبی
 • – هیپوتانسیون
 • – لیتیم
 • –  داروهای دارای پتاسیم
 • – نیترات
 • – آنتی‌هیپرتانسیون
 • – الکلوباربیتورات‌ها
 • – داروهای ضد دیابت خوراکی و الکل

عوارض مصرف قرص هیدروکلروتیازید

مصرف این دارو نیز مانند سایرداروهای دیگر می تواند برای عوارضی را در پی داشته باشد که شامل کم شدن فشار خون وضعیتی،وجود ناراحتی معده، ایجاد سرگیجه یا سردرد، کم شدن توانایی جنسی، کاهش پتاسیم، منیزیم و سدیم خون، افزایش کلسیم خون، افزایش اسید اوریک خون، نقرس، افزایش قند خون و کلسترول پلاسما باشد.

نکات مهم در خصوص مصرف دارو

موارد مصرف و عوارض هیدروکلروتیازید : اگر قصد دارید از این دارو استفاده کنید بهتر است پیش از مصرف حتما بروشور درون جعبه را به صورت دقیق مطالعه کرده و سپس اقدام به مصرف نمایید.

1)زمانی که از داروی هیدروکلروتیازید مصرف می نمایید بهتر است به صورت منظم فشارخون بیمار را کنترل نمایید. 2)اگر دارو برای سالمندان تجویز شده باید در مصرف احتیاط های لازم به کار گرفته شود 3)در طول درمان میزان مصرف آب را افزایش بدهید 4) در زمان مصرف سعی کنید از فعالیت های که به هوشیاری کامل نیاز دارند، دوری کنید 5)خانم های باردار و شیرده در خصوص مصرف این دارو حتما باید با پزشک مشورتهای لازم را داشته باشید 6)اگر هیدروکلروتیازید  با غذا مصرف شود جذب آن افزایش پیدا می کند.

هیدروکلروتیازید

7)اگر نسبت به مصرف داروی حساسیت دارید بهتر است با پزشک مشورت های لازم را انجام بدهید 8)اگر در حالت نشسته یا ایستاده هستید احتیاط کنید تا دچار سرگیجه نشوید 9)در صورتی که مشکلاتی مثل ضربان قلب نامنظم، کاهش ادرار، تشنگی شدید و… دارید حتما به پزشک اطلاع بدهید 10)حتی اگر احساس بهبودی پس از مصرف دارو را دارید اما خودسرانه به قطع مصرف دارو نپردازید و طول دوره ی درمان را کاملا رعایت کنید 11)در طول درمان هیچ وقت بدون نظر پزشک، اقدام به تغییر رژیم غذایی تان نکنید.

موارد مصرف و عوارض هیدروکلروتیازید : در پایان اگر مشکلاتی مثل بی‌ادراری یا اختلال های کلیوی دارید حتما با پزشک مشورت نمایید.