موارد مصرف و عوارض برم هگزین

موارد مصرف و عوارض برم هگزین : یکی از داروهای که برای درمان سرفه توسط پزشکان تجویز می شود، برم هگزین می باشد. البته این یک داروی خلط آور است که برای درمان اختلال های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد که با خلط زیاد همراه است.

شناخت داروها و نحوه ی صحیح مصرف کردن آن ها می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم هر چه سریع تر بیماری خود را درمان کنیم اما همواره توصیه می شود هیچ دارویی را بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه نکنید و حتما طبق نظر پزشک برای مصرف هر دارویی اقدام نمایید. اگر از موارد مصرف و عوارض برم هگزین آگاهی ندارید حتما ادامه این مطلب را به دقت مطالعه کنید.

شربت برم هگزین (Bromhexine)

شربت برم هگزین از جمله داروهای است که برای درمان سرفه و رفع خلط سینه استفاده می شود.Bromhexine سبب می شود که خلط در مجاری تنفسی بیشتر تولید شود و رقیق تر شدن خلط را به همراه دارد که سبب کاهش چسبندگی آن می شود. البته می توانیم بگوییم که این دارو دارای خاصیت آنتی اکسیدانی نیز است و برای کودکانی که بالای 2 سال هستند نیز می تواند مورد مصرف شود.

نکته) این شربت در 2 نوع 4 و 8 میلی گرم در داروخانه ها موجود است.

عوارض مصرف شربت برم هگزین

رایج ترین عوارض مصرف این دارو شامل موارد زیر است اما در خصوص تداخل های دارویی برم هگزین مورد خاصی گزارش نشده و حتما باید در رابطه با آن از پزشک مشورت های لازم را داشته باشید.

  • – تغییرات گوارشی مانند اسهال
  • – سرگیجه
  • – مشکلات تنفسی
  • – ایجاد حالت تهوع و استفراغ
  • – درد شکم
  • – تب
  • – اختلالات پوستی
  • – حساسیت
  • – عرق کردن

چگونه این دارو را مصرف کنیم؟

موارد مصرف و عوارض برم هگزین : همانطور که اشاره کرده ایم این دارو اگر به صورت شربت باشد در 2 نوع 4 و 8 میلی گرم خواهد بود ولی قرص های آن تنها به صورت 8 میلی گرم هستند. برای مصرف معمولا دوز دارو به شرح زیر است ولی حتما باید با تجویز پزشک برای مصرف هر دارویی اقدام نمایید.

برای کودکانی که سن شان بین دو تا پنج سال است: 2.5 تا 5 میلی لیتر شربت سرفه (چهار میلی گرم) 3 بار در روز .

برای کودکانی که سن شان بین پنج تا ده سال است: 5-20 میلی لیتر شربت سرفه 3 بار در روز، 2.5 تا 5 میلی لیتر شربت سرفه (هشت میلی گرم) 3 بار در روز( اگر قرص باشد 0.5 تا 1 قرص 3 بار در روز است)

برای کودکانی که سن شان از 10 سال بیشتر است یا برای افراد بالغ :5-20 میلی لیتر شربت سرفه 3 بار در روز (شربت چهار میلی گرم)، 2.5-10میلی گرم شربت سرفه 3 بار در روز (شربت هشت میلی گرم)، 0.5-2 قرص سرفه 3 بار در روز.

نکات مهم در خصوص مصرف برم هگزین

نکات مهم پیش از مصرف دارو

1)در صورتی که جز بیماران هستید که زخم معده و دردهای شکمی دارید بهتر است از این دارو استفاده نکنید.

2)بیمارانی که اختلالات مرتبط با کلیه یا کبد دارند باید از مصرف این دارو خودداری نمایند جز اینکه پزشک دستور مصرف را داده باشد.

3)از این شربت ضد سرفه نباید برای کودکان زیر 2 سال مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین از قرص های برم هگزین برای کودکان کم تر از 5 سال نباید استفاده گردد. پیش از اینکه بخواهید این دارو را مصرف نمایید حتما باید بروشور درون جعبه را به دقت مطالعه کنید و اگر در خصوص مصرف آن با سوالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.

4)در صورتی که برای 2 هفته از این دارو استفاده کرده اید ولی علائم بهبودی را در خودتان مشاهده نکرده اید حتما باید با پزشک در این خصوص مشورت کنید.

5)در 3 ماهه اول بارداری نباید از این دارو استفاده کنید مگر اینکه پزشک دستور مصرف دارو را داده باشد.

6)می توان این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف نمود.