موارد مصرف و عوارض دایمتیکون

موارد مصرف و عوارض دایمتیکون : حتما برای شما هم پیش امده که گاهی دچار نفخ شده باشید و به دنبال راهکارهای برای برطرف کردن آن باشید. یکی از زمینه سازهای که موجب بروز نفخ می شود یبوست است و یبوست نیز به دلیل کم بودن مایعات و کاهش میزان مصرف فیبرها حاصل می شود.

زمانی که افرادی مداوم اقدام به مصرف غذاهای فست فودی می کنند که در این غذاها فیبر کم تری وجود دارد، نفخ را برای خودشان را به وجود می آورند. البته حساسیت غذایی نیز می تواند منجر به بروز نفخ شود که سبب تولید گاز می شود. با توجه به آنچه که ذکر کرده ایم در صورت بروز نفخ می توان از قرص دایمتیکون به عنوان یک داروی ضد نفخ استفاده کرد که توسط پزشک تجویز می شود.

قرص دایمتیکون

اگر شما جز افرادی هستید که عادت دارید غذا را تند تند بخورید احتمال بیشتر دچار نفخ معده می شوید چون سبب شده اید تا هوای زیادتری به معده ی شما وارد شود. البته جالب است بدانید افرادی که در طول روز زیاد ادامس می جوند نیز به نفخ بیشتری دچار می شوند. برای اینکه از نفخ به دور باشید سعی کنید به صورت صحیحی غذا بخورید و حتما توصیه های کاربردی را در این خصوص در نظر بگیرید و از مصرف بی رویه نوشیدنیهای گاز دار نیز دوری نمایید.

قرص دایمتیکون (Dimethicone) یک داروی ضد نفخ بوده و به صورت کلی در درمان نفخ معده و نیز درمان نفخ شکم، سرطان پانکراس، اختلال در ترشحات پانکراس و نارسایی لوزالمعده مورد استفاده قرار می گیرد. اشکال مختلف این دارو شامل قرص و قطره است. این داروی ضد نفخ به موادی که در لوله گوارش هستند متصل شده و به دفعشان کمک میکند و به این واسطه سبب از بین بردن نفخ می گردد.

عوارض مصرف

موارد مصرف و عوارض دایمتیکون : برای اینکه بتوانید از عوارض جانبی به دور باشید باید حتما به دستورات پزشک دقت کنید و به صورت خودسرانه میزان مصرف این دارو یا هر داروی دیگری را زیاد یا کم نکنید. رایج ترین عوارض قرص دایمتیکون شامل موارد زیر می باشد:

  • – سر درد
  • – حالت تهوع
  • – استفراغ
  • – اسهال
  • – اختلال دستگاه گوارش

عوارض دایمتیکون

تداخل های دارویی: باید در خصوص این مورد با پزشک مشورت نمایید.

نحوه ی مصرف این دارو

موارد مصرف و عوارض دایمتیکون : همانطور که اشاره کرده ایم حتما باید در مورد میزان مصرف دوز دارو با پزشک مشورت کنید چون میزان مصرف برای هر افراد متفاوت می باشد. باید در طول دوره ی که گفته شده قرص دایمتیکون به صورت صحیحی مصرف گردد. برای اینکه میزان بالاترین اثربخشی از دارو را دریافت کنید پس از خوردن غذا و در هر هشت ساعت مصرف گردد.

میزان مصرف قرص دایمتیکون (Dimethicone) برای کودکان با توجه به شدت بیماریشان و میزان سطح بدن آنها مشخص می گردد. معمولا اگر دارو برای بزرگسالان تجویز شود میزان آن 40 میلی گرم ( یک میلی لیتر از سوسپانسیون) و حداکثر تا پنجاه میلی گرم در روز می باشد یا اینکه به صورت 4 بار در 1 روز 1-2 قرص خواهد بود و باید در زمان خواب یا با توجه به نیاز بیمار مصرف گردد.

نکات مهم قبل از مصرف دارو

1)دقت داشته باشید که اگر در زمان مصرف این دارو با ناراحتیهای شنوایی و بینیایی، سرگیجه های شدید، استفراغ یا تهوع شدید، جوشهای ریز، تغییر رنگ برخی از قسمتهای پوستی، متورم شدن لبها و… روبرو شده اید باید بدانید که نشانه های آلرژی به دارو است و باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

2)در صورتی که به شکل همزمان با قرص دایمتیکون (Dimethicone) داروی دیگری را مصرف می کنید حتما باید به پزشک اطلاع بدهید.

3)توصیه می شود از این دارو برای نوزادان استفاده نکنید.

4)برای اینکه اثربخشی دارو را به صورت کامل دریافت کنید حتما طول دوره درمان را به صورت کامل سپری نمایید.