موارد مصرف و عوارض مفنامیک اسید

موارد مصرف و عوارض مفنامیک اسید : شاید شما هم از سوی افراد دیگر پیشنهاد مصرف مفنامیک اسید را برای تسکین دردهایتان شنیده باشید ولی همیشه این موضوع را بدانید که مصرف خودسرانه داروها بدون در نظر گرفتن شرایط بدنی ممکن است برای شما هیچ سودی نداشته باشد و البته منجر به عوارض جدی شود. لذا هیچ دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. موارد مصرف و عوارض مفنامیک اسید را در ادامه می توانید مطالعه کنید.

مفنامیک اسید یکی از داروهای است که جز داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی به شمار می رود و برای درمان دردهای مثل دردهای عضلانی، دردهای قاعدگی، دندان درد، سردرد و… استفاده می شود و تنها می تواند منجر به کاهش التهاب و درد شود و بر درمان بیماری تاثیری نخواهد داشت.

کپسول مفنامیک اسید

این دارو به شکل کپسول در دسترس می باشد و جز پر کاربردترین داروها به شمار می رود و دارای کورتون نیست به همین دلیل جز خانواده داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی شناخته می شود و به صورت کلی برای موارد زیر توسط پزشکان (برای کوتاه مدت) تجویز می گردد و می تواند در کاهش میزان دردهای متوسط و ملایم با تاثیر باشد:

  • – دردهای قاعدگی (علاوه بر کاهش درد می تواند کاهش خونریزی را نیز به همراه داشته باشد).
  • – کمر درد
  • – دندان درد
  • – تسکین دردهای مفصلی
  • – تسکین دردهای بعد از عمل جراحی
  • – با کاهش التهاب و تسکین درد در وضعیت بهبود بیمار کمک می کند.

نکته) مصرف این دارو در سه ماهه اخر بارداری ممنوع بوده و به صورت کلی برای بیشتر از هفت روز نباید از آن استفاده کرد.

نکات مهم پیش از مصرف دارو

1)در صورتی که به زخم معده، آسم، حساسیت، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های گوارشی ،مشکلات کبدی، کلیوی و… مبتلا هستید  حتما به پزشک مراجعه نمایید.

2)اگر فشار خون بالا یا کلسترول زیاد، وجود لخته در عروق، سابقه فشار خون بالا و… دارید به پزشک اطلاع بدهید.

3)اگر به داروی حساسیت دارید در اولین جلسه به پزشک خود اطلاع بدهید.

4)این دارو می تواند در کارکرد داروهای دیگر در بدن سبب اختلال شود لذا قبل از اینکه دارو را مصرف کنید لیستی از داروهای را که مصرف مینمایید به دارو ساز یا پزشک تحویل بدهید.

5)اگر برای یک نوبت فراموش کردید که دارو را مصرف کنید ،از نوبت فراموش شده رد کرده و طبق برنامه نوبت جدید را مصرف کنید. اصلا نباید در یک نوبت از میزان 2 برابر دارو استفاده کنید.

6)اگر قصد دارید عمل جراحی انجام بدهید یا به دندان پزشک مراجعه کنید حتما به پزشکان اطلاع بدهید که این دارو را مصرف می نمایید.

مفنامیک اسید

موارد مصرف و عوارض مفنامیک اسید

نحوه ی مصرف

این دارو اگر برای دراز مدت مصرف می شود باید حتما تحت نظر پزشک باشد ولی عموما 1 تا 3 نوبت در روز 500میلی گرم از این دارو استفاده می شود.

نکته) در صورتی که برای تسکین دردهای قاعدگی از مفنامیک اسید استفاده می کنید در چند روز اول خون ریزی اقدام به مصرف کنید و 2 کپسول را در نوبت اول مصرف به صورت همزمان مصرف کنید.

اگر دارو را با غذا مصرف نمایید می توانید به کاهش میزان عوارض گوارشی دارو کمک نمایید.

عوارض مصرف دارو

1)از شایع ترین عوارضی که داروهای NSAIDs دارند می توان به سوزش سردل، معده درد، سوءهاضمه اشاره کرد که برای کاهش این عوارض می توانید پس از غذا دارو را مصرف کنید ولی اگر این عوارض طولانی مدت بود حتما با پزشک مشورتهای لازم را داشته باشید.

2)اگر پس از مصرف دارو با لکه های قرمز پوستی و اسهال روبرو شدید، مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه نمایید.

3)در صورتی که پس از مصرف مفنامیک اسید با زخم دهانی روبرو شدید به پزشک اطلاع بدهید.

4)در صورت بروز علائم حساسیت یا مشکلات تنفسی به پزشک خود مراجعه نمایید.

در صورتی که موارد زیر را مشاهده کردید سریعا مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک اطلاع بدهید:

  • – دفع خون یا مدفوع تیره
  • – استفراغ حاوی خون
  • – شکم درد شدید

موارد مصرف و عوارض مفنامیک اسید : برای اینکه بتوانید از میزان تهوع ناشی از مصرف دارو کاهش بدهید ،از وعده های غذایی سبک استفاده کنید و از مصرف غذاهای پرچرب و پر ادویه دوری کنید.