موارد مصرف و عوارض رابت

موارد مصرف و عوارض رابت : یکی از اصلی ترین اعضای بدن،چشم است که سلامت آن بسیار مهم می باشد.اگر چشم ما در مقابل کوچک ترین الودگی های قرار بگیرد دچار خارش یا قرمزی می شود و گاهی حتی با سوزشهای همراه می باشد. قطره ها و داروهای زیادی برای درمان های مختلف چشم وجود داشته است ولی تشخیص دقیق علت قرمزی چشم را تنها متخصص چشم می تواند انجام بدهد.

اگر چشم شما دچار مشکلی شد هیچ وقت خودسرانه به داروخانه نروید و درخواست قطره یا پمادی برای چشم نکنید. در چنین شرایطی فقط با تجویز پزشک برای استفاده از دارو اقدام نمایید. چون چشم عضوی بسیار حساس است و کوچکترین اشتباهی می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

قطره رابت و موارد استفاده از آن

یکی از قطره های چشمی می باشد که به دلیل دارا بودن خاصیتهای ضد التهابی و همچنین سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن برای درمان حالتهای التهابی و آلرژیک چشم و گوش توسط پزشکان تجویز می شود. قطره رابت را با نام های دیگری Betamethasone و Ophthalmic می شناسند.

همانطور که می دانید برای تعیین میزان دقیق هر دارو باید پزشک دستورات لازم را به شما بدهد ولی معمولا هر یک تا دو ساعت به میزان 1 تا 2 قطره آن را به درون چشم می ریزند یا هر دو تا سه ساعت 2 یا 3 قطره به درون مجرای گوش می ریخته می شود. اگر بیمار پس از مصرف دارو ، شرایط بهبود را در خود مشاهده کرد می تواند میزان مصرف دارو را با تجویز پزشک تغییر بدهد.

اصلی ترین موارد استفاده از قطره رابت در درمان التهاب و آلرژی چشم می باشد.

عوارض جانبی دارو

موارد مصرف و عوارض رابت : این دارو نیز مانند دیگر داروها می تواند عوارضی را برای بیمار داشته باشد که شامل :سردرد، درد چشمی، تاری دید، بزرگ شدن غیرطبیعی چشم، سوزش و آبریزش چشم می باشد.

نکته مهم) این قطره برای بیماری های قارچی چشم و گوش نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته مهم) از قطره رابت نباید در بیماریهای که در مرحله حاد عفونی هستند، استفاده کرد.

در رابطه با تداخلهای دارویی قطره رابت حتما از پزشک متخصص سوال کنید و اگر دارویی را مصرف می نمایید حتما پیش از استفاده از قطره رابت به پزشک اطلاع دهید تا اگر لازم است احتیاط های ضروری به کار گرفته شود.

قطره رابت

نکات مهم در رابطه با مصرف قطره رابت

1)در صورتی که یک هفته از دارو استفاده کرده اید ولی هیچ شرایط بهبودی را در خودتان نمی بینید حتما به پزشک مراجعه کنید تا اگر نیاز است دارو را برای شما تغییر بدهید یا تغییراتی در میزان دوز مصرف دارو لحاظ نماید.

2)اگر برای یک وعده فراموش کردید که دارو را مصرف کنید به محض یادآوری آن را استفاده کنید اما اگر به وعده ی جدید نزدیک است ، وعده فراموش شده را رها کنید و به سراغ وعده ی جدید بروید. دقت داشته باشید هیچ وقت میزان مصرف دارو را 2 برابر نکنید.

3)این دارو را نباید بدون نسخه ی پزشک استفاده کنید چون ممکن است عواقب جدی برای شما داشته باشد.

4)برای بدست اوردن اطلاعات بیشتر در مورد دارو حتما بروشور درون جعبه دارو را مطالعه کنید و در صورت وجود سوال از پزشک بپرسید تا هیچ ابهامی برای شما وجود نداشته باشد.

5)بیمارانی که مبتلا به آب مروارید، عفونت چشم و گلو، گلوکوم  هستند باید با احتیاط کامل دارو را مصرف کنند.

6)تغییر دوز دارو یا قطع مصرف دارو حتما باید با نظر پزشک صورت بگیرد.

7)در صورتی که پس از مصرف دارو ،چشم دچار قرمزی یا التهاب شد حتما باید به پزشک اطلاع بدهید

8)از عوارض مصرف خودسرانه دارو می توان به آب سیاه و آب مروارید اشاره کرد.

9)بعد از اینکه قطره را در چشم چکاندید آن را محکم نبندید.

موارد مصرف و عوارض رابت : دارو حتما باید در یخچال نگهداری شود ودر صورتی که آن را باز کرده اید، پس از یک ماه به دور انداخته شود.