موارد مصرف و عوارض متوکلوپرامید

موارد مصرف و عوارض متوکلوپرامید : یکی از حالت های که هر کدام از ما ممکن است در طول روز به آن دچار شویم، حالت تهوع است. وجود این حالت می تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد مثلا به دلیل جراحی یا بارداری. برای اینکه به رفع حالت تهوع کمک کنیم می توانیم از روشهای دارویی استفاده کنیم البته علاوه بر آن روشهای درمان خانگی نیز برای درمان وجود دارد.

از دسته داروهای که برای رفع حالت تهوع تولید شده اند میتوان به متوکلوپرامید اشاره کرد. آیا شما از موارد مصرف و عوارض متوکلوپرامید آگاهی دارید؟

مصرف متوکلوپرامید

Metoclopramide از داروهای ضدتهوع می باشد که برای رفع حالت تهوع کاربرد داشته است و نام دیگر آن Plasil می باشد. همانطور که اشاره کرده ایم این حالت می تواند به دلایل مختلفی از جمله جراحی، رفلاکس ،سکسکه، سردرد، شیمی درمانی و… ایجاد گردد.

متوکلوپرامید با نام های تجاری Reglan , Maxolon , Metozolv ODT شناخته می شود. با مصرف این دارو، اسید معده به مری بازگشت نخواهد داشت و تهوع را با کمک به سرعت بخشیدن حرکت غذا در دستگاه گوارش برطرف می کند.

نکته) این دارو را میتوان بدون نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه نمود ولی همواره توصیه می شود هیچ دارویی را به صورت خودسرانه مصرف نکنید و حتما با تجویز پزشک باشد.

نکته) این دارو برای درمان سکسکه نیز بکار برده می شود و اشکال مختلف آن شامل قطره، قرص و آمپول است.

برطرف کردن حالت تهوع

موارد مصرف و عوارض متوکلوپرامید

عوارض مصرف

این دارو نیز برای مصرف کنندگان میتواند عوارضی را در پی داشته باشد که از رایج ترین آن ها می توانیم به گزینه های زیر اشاره نماییم:

 • – تغییرات فشار خون
 • –  سرگیجه
 • – تشنج
 • – بی‌قراری
 • – خستگی
 • – خواب‌آلودگی شدید
 • – ضعف غیرطبیعی

تداخل های دارویی

 • – مسکن‌ها
 • – داروهای ضدتشنج
 • – داروهای ضدافسردگی
 • – آنتی‌هیستامین‌ها
 • – داروهای مخدر و آرامبخش ها
 • – داروهای روان‌گردان مانند هالوپریدول یا تری‌فلوپرازین

چگونگی مصرف

پزشکان همواره توصیه می کنند که هیچ دارویی را بدون نظر پزشک مصرف نکنید و حتما میزان دوز دقیق دارو را از پزشک مطلع شوید.

اما اگر این دارو برای درمان تهوع ناشی از شیمی درمانی تجویز شده باشد معمولا دو میلی گرم از دارو برای سی دقیقه پیش از شیمی درمانی است که اگر نیاز باشد هر دو یا سه ساعت مجدد تکرار می گردد.

نکات مهم پیش از مصرف

موارد مصرف و عوارض متوکلوپرامید : پیش از مصرف دارو حتما باید بروشور درون جعبه دارو را مطالعه کنید تا بتوانید اطلاعات کلی از دارو را بدست بیاورید.

1)خانم های باردار و شیرده حتما باید در خصوص مصرف این دارو، تحت نظر پزشک و به دستور او باشد.

2)در صورتی که بیماری کلیوی یا کبدی داشته اید در مصرف دارو باید احتیاط های لازم انجام شود.

3)این قرص باید 30 دقیقه پیش از غذا مصرف گردد. اگر که معده پر باشد این قرص تاثیری ندارد.

4)برای افراد زیر بیست سال و بالای 65 سال مصرف متوکلوپرامید  باید با احتیاط بیشتری انجام شود چون احتمال بروز عوارض ناخواسته بیشتر است.

5)اگر نسبت به مصرف دارویی حساسیت داشته اید حتما پیش از اینکه پزشک این دارو را برای شما تجویز کند به او اطلاع بدهید.

6)در صورتی که سابقه ابتلا به خون ریزی های گوارشی، صرع، مشکلات قلبی یا پارکینسون داشته اید از مصرف این دارو خودداری نمایید.

برطرف کردن حالت تهوع

موارد مصرف و عوارض متوکلوپرامید : برای اینکه بتوانید به رفع حالت تهوع تان کمک کنید ،مصرف زیاد مایعات مخصوصا آب را فراموش نکنید و همچنین برای بهبود بیشتر از خوردن غذاهای خیلی چرب یا خیلی شیرین و شور دوری کنید.

یکی از خوراکی های که به عنوان ضدتهوع شناخته می شود، لیمو ترش است که به رفع حالت تهوع بسیار کمک می کند. سعی کنید از این راهکارها پیش از مصرف دارو استفاده نمایید و در صورت عدم بروز نتیجه ،اقدام به خرید دارو کنید.