موارد مصرف و عوارض لیدوکائین

موارد مصرف و عوارض لیدوکائین : یکی از مشکلاتی که سبب نارضایتی بسیاری از زوجین شده است، زودانزالی می باشد که منجر می شود آن ها نتوانند یک رابطه جنسی لذت بخش را تجربه کنند. این روزها محصولات زیادی برای رفع زودانزالی روانه بازار شده اند که یکی از آنها اسپری لیدوکائین می باشد. البته شاید شما هم زمانی که به دندانپزشکی رفته باشید نام این دارو را نیز شنیده باشید. لیدوکائین از جمله داروهای بی حسی است که برای درمان زودانزالی نیز از اسپری آن استفاده می گردد.

لیدوکائین (Lidocain )

یکی از داروهای که برای رفع زودانزالی مورد استفاده قرار می گیرد، اسپری لیدوکائین می باشد. اگر در موارد مصرف و عوارض لیدوکائین اطلاعاتی ندارید به شما توصیه می کنیم ادامه این مطلب را به دقت مطالعه کنید. این دارو با نام Lidocain  شناخته می شود و در موارد مختلفی به عنوان داروی بیحسی مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود اینکه این دارو در درمان های متفاوتی می تواند موثر باشد اما اصلا نباید بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف دارو کنید و حتما از مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایید.

در دندان پزشکی و جراحی های کوچک از داروی لیدوکائین به عنوان بیحس کننده موضعی استفاده می شود و می توان گفت در دندان پزشکی جز پرمصرف ترین داروها به شمار می رود. علاوه بر آنچه که ذکر کرده ایم در موارد زیر نیز از لیدوکائین استفاده می گردد:

  • – درمان دردهای موضعی مثل سوختگی(پماد دارو)
  • – درمان گزش حشرات و هموروئید
  • – انسداد سیستم عصبی مرکزی
  • – بی حسی نخاعی(در اطراف سخت شامه و یا زیر تخاع)
  • – انسداد عصبی
  • – انسداد سمپاتیک

عوارض جانبی دارو

موارد مصرف و عوارض لیدوکائین : با وجود اینکه این دارو فواید زیادی داشته است ولی مصرف خودسرانه آن میتواند زمینه ی برای بروز عوارض جدی برای فرد گردد. حتما پیش از مصرف دارو در مورد عوارض جانبی آن از پزشک اطلاعات لازم را بگیرید.

  • – لرزش دستها
  • – بی قراری
  • – وزوز گوش
  • – تیرگی دید یا دوبینی

اگر این دارو به صورت زیادی مصرف گردد می تواند منجر به کاهش ضربان قلب، ایست قلبی، تشنج ،آسم و ایست تنفسی شود.

لیدوکائین

توصیه های دارویی

1)اگر برای درمان زودانزالی بخواهید از این دارو استفاده کنید باید 10 تا 15 دقیقه پیش از عمل جنسی از آن استفاده شود تا اثر کند.

2)این دارو را حتما به دور از دسترس کودکان قرار بدهید.

3)از مصرف داروی که تاریخ مصرف آن گذشته است، خودداری نمایید.

4)هر بار قبل و بعد از مصرف دارو، نازل اسپری را با آب گرم بخوبی شست و شو بدهید و درپوش آن را محکم ببندید.

5)برای اینکه میزان اثربخشی موثر دارو را تجربه کنید حتما از دستورات پزشک به صورت دقیق در خصوص مصرف دارو پیروی کنید.

چگونگی مصرف دارو

موارد مصرف و عوارض لیدوکائین : میزان مصرف این دارو و چگونگی مصرف آن حتما باید توسط پزشک برای بیمار تعیین گردد. اگر لیدوکائین به صورت پماد در بزرگسالان برای ایجاد بی حسی در غشای مخاطی باشد:

 در دندان پزشکی: به صورت سطحی از پماد 5 درصد به مخاط دهانی که از پیش تر خشک شده باشد، مالیده می گردد.
در حلق دهانی، به صورت سطحی از پماد 5 درصد به قسمت مورد نظر و یا به دستگاه مورد استفاده پیش از کاربرد آن، مالیده می کردد.
نکته) میزان مصرف این نوع از دارو برای کودکان مشخص نگردیده است.
بزرگ سالان و نوجوان ها: به صورت سطحی میزان بیست میلی گرم در ربع الثه و مخاط دهانی استعمال می گردد. در هر ربع لثه و مخاط دهانی در طول 30 دقیقه حداکثر میزان مصرف سی میلی گرم است.
نکته) میزان مصرف این نوع دارو در کودکان مشخص نگردیده است.
موارد مصرف و عوارض لیدوکائین : اگر که از بیحسی موضعی در دهان استفاده می کنید ،سه یا چهار ساعت بعد از مصرف لیدوکائین از خوردن غذا و نوشیدن خودداری نمایید.