موارد مصرف و عوارض ویتامین د3

موارد مصرف و عوارض ویتامین د3 : اگر در بدن شما ویتامین D3 به مقدار کافی وجود نداشته باشد،سبب بروز مشکلات جدی خواهد شد. این ویتامین از طریق نورخورشید و مواد غذایی می تواند برای بدن دریافت گردد. البته ویتامین د3 با نام کلسیفرول نیز شناخته میشود. این ویتامین(ویتامین د3) یک مکمل غذایی است که برای کمبود آن در بدن توسط پزشکان تجویز می گردد.

از این ویتامین برای درمان پوکی استخوان نیز استفاده می شود و به صورت کلی برای سلامت عمومی بدن به عنوان یک مکمل به شمار می رود.

ویتامین D3

علاوه بر موارد فوق این ویتامین برای ثبات سطح پی اچ خون و همچنین درمان بیماریهای کم کاری غدد پاراتيروئيد نیز تجویز می گردد. اگر این ویتامین در بدن با کمبود مواجه شود سبب بروز مشکلات جدی خواهد شد. از گذشته تا کنون برخی از دانشمندان کمبود ویتامین د3 را با نرمی استخوان در کودکان مرتبط دانسته اند البته اگر این ویتامین در بزرگسالان به میزان کافی وجود نداشته باشد سبب می شود تا استخوان های آن ها نیز نرم شود که با پوکی استخوان شناخته می شود.

معمولا افرادی که بیماری های گوارشی مثل سلیاک، بیماری کرون، بیماری کبدی داشته اند از کمبود ویتامین د3 در بدنشان رنج میبرند. از جمله منابعی که برای جذب این ویتامین بسیار مناسب است، نور خورشید است. افرادی که کم از منزل بیرون می آیند بیشتر در خطر کمبود ویتامین د3 هستند. هر چقدر که شما دارای پوست تیره تری باشید نیاز دارید که در مقابل نور بیشتر بیاستید تا ویتامین د3 زیادتری را جذب نمایید چون که ملانین موجود در قسمتهای تیره تر پوست سبب تاخیر جذب ویتامین د3 می شود.

برخی از تحقیقات اینگونه نشان میدهد که جذب نور خورشید سبب می شود که میزان جذب ویتامین د3 تحت شعاع قرار بگیرد. کارشناسان همواره به افراد توصیه می کنند که از ساعت 10صبح تا 3 شهر بدنتان را در مقابل نور خورشید محافظت کنید ولی طبق تحقیقات در چنین ساعتهای این ویتامین بهتر جذب بدن می شود.

عوارض جانبی مصرف دارو

موارد مصرف و عوارض ویتامین د3 : به صورت کلی مصرف این دارو عوارض جانبی خاصی ندارد و به ندرت اتفاق می افتد ولی می توان گفت از رایج ترین این عوارض شامل موارد زیر است:

  • – واکنش‌های آلرژیک مانند خارش پوست و قرمزی پوست
  • – ورم صورت، گلو و زبان
  • – سرگیجه‌ زیاد
  • – مشکلات تنفسی
  • – تغییر در الگوی ضربان قلب‌

عوارض جانبی نادر نیز عبارت اند از : خشکی دهان، سردرد، حالت تهوع، ضعف و کمبود انرژی، خستگی

موارد مصرف ویتامین د3

چه مواد غذایی ویتامین د3 دارند؟

این ویتامین را می توانید با مصرف مواد غذایی زیر برای بدن دریافت نمایید:

  • – ماهی های چرب مثل سالمون- ماهی کاد- ماهی خال مخالی- ماهی آبی
  • – مواد غذایی غنی شده مانند شیر، غلات صبحانه
  • – زرده تخم مرغ
  • – قارچ خام

میزان مصرف ویتامین د3

اگر می خواهید از این ویتامین استفاده نمایید می توانید از قرص های استفاده کنید که ترکیب ویتامین د3 و کلسیم می باشند. این ویتامین در دوزهای مصرفی 400 و 1000 در دسترس می باشد. بدون اجازه ی پزشک هیچ از میزان مصرف 4000 واحد در طول روز استفاده نکنید. توصیه می شود که همراه با غذا ویتامین د را مصرف نمایید. در صورتی که پزشک برای شما ویتامین  را تجویز نموده حتما در خصوص موارد مختلف از او مشورت بگیرید.

در صورتی که پوکی استخوان دارید و سن شما زیادتر از 50 سال است باید هر روز بین 800 تا 1000 واحد ویتامین د را با کلسیم مصرف نمایید. در صورتی که بخاطر کم کاری غدد پاراتيروئيد ویتامین د را مصرف می کنید باید حتما با پزشک در خصوص دوز مصرفی این دارو مشورت نمایید.

موارد مصرف و عوارض ویتامین د3 : معمولا پزشک مصرف این ویتامین را در کودکان در درمان راشیتیسم  ۱۲,۰۰۰ تا ۵۰۰,۰۰۰ واحد (۰٫۳ تا ۱۲٫۵ میلی‌گرم در روز) تجویز می نماید.