مواد مصرف و عوارض دیکلوفناک

مواد مصرف و عوارض دیکلوفناکدیکلوفناک از داروهای می باشد که برای کنترل درد تجویز می شود. این دارو به صورت خوراکی یا تزریقی و شیاف وجود داشته است که اگر به صورت شیاف باشد در اندازه های 50 و 100 میلی گرمی خواهد بود.

پیش از اینکه بخواهید از دیکلوفناک استفاده نمایید بهتر است در مورد عوارض آن نیز آگاهی های داشته باشید تا با اطلاعات بیشتری برای مصرف اقدام نمایید.

قرص و شیاف دیکلوفناک

دیکلوفناک از داروهای می باشد که ضد التهاب غیر استروئیدی می باشد و برای کنترل و تسکین درد توسط پزشکان تجویز می شود.معمولا چنین داروهای با ضددردهای NSAIDs نیز شناخته می شوند. تجویز این دارو و استفاده از آن به کاهش میزان التهاب و تسکین دردهابی بیمار کمک می کند و به عنوان یک مسکن بسیار خوب می باشد.

این دارو به دو صورت ديكلوفناك سدیم و دیکلوفناک پتاسیم می باشد که تفاوت اصلی آنها جذب سریع تر دیکلوفناک پتاسیم در بدن می باشد.

این داروهای تسکین دهنده درد در مواردی مثل دردهای ارتریت، ضرب دیدن استخوانها، میگرن، دردهای بعد از عمل جراحی یا زایمان، رگ به رگ شدن عضله ها، نقرس و درد دندانی استفاده می شوند.

موارد استفاده از از شیاف دیکلوفناک: آرتروز، رماتیسم مفصلی،  التهاب بورس و تاندون‌ها، درد کلیه، درد پس از جراحی

دیکلوفناک به اشکال دیگری مثل چسب پوستی، قطره چشمی، آمپول تزریقی، ژل موضعی نیزوجود داشته است.

عوارض مصرف

عوارض مصرف دیکلوفناک تقریبا کم است و البته برخی از این عوارض در ایران از دیگر نقاط جهان بیشتر دیده شده مثلا در رابطه با فلج عضلات که در مصرف عضلانی دیکلوفناک مشاهده شده که همین موضوع سبب شده تا در مرکزهای غیربیمارستانی منع مصرف دیکلوفناک صورت بگیرد.

نکتهافرادی که بیماری های عروقی یا قلبی دارند یا دارای سابقه سکته و حمله قلبی هستند، مصرف دیکلوفناک برایشان مناسب نیست چون میزان ریسک حمله را تا حدودی این دارو در افراد مستعد زیادتر می کند. پس حتما در چنین شرایطی باید مشورت با پزشک صورت بگیرد.

عوارض شایع مصرف

  • – از اصلی ترین عوارض شایع داروهایNSAIDs  می توان به علائم گوارشی مثل سوزش سردل، معده درد و سوءهاضمه و… اشاره نمود که برای کاهش میزان این عوارض توصیه می شود پس از غذا دارو مصرف گردد و اگر این عوارض ادامه پیدا کرد حتما با پزشک مشورت شود.
  • – اکر مشکلات تنفسی یا حساسیت های دارویی مثل ورم صورت و دهان را مشاهده کردید حتما به پزشک مشورت نمایید.
  • –  اگر مدفوع تیره یا دفع خون ، شکم درد شدید و استفراغ خونی را مشاهده کردید سریعا مصرف دارو را قطع کنید و به پزشکتان مراجعه نمایید.
  • – مصرف دارو می تواند احساس تهوع را به وجود بیاورد که دوری از مصرف غذاهای پر چرب و پرادویه و مصرف وعده های غذایی سبک می تواند این علائم را کاهش بدهد.
  • نکته)برای کودکان زیر 12 سال تزریق دیکلوفناک توصیه نمی شود.

مقدار و نحوه ی مصرف

باید پیش از مصرف دارو با پزشک مشورت کرده و حتما طبق دستورات پزشک برای مصرف دارو اقدام نمایید و بدون تجویز برای افزایش یا کاهش میزان دوز دارو اقدام نکنید و حتما در میزان مصرف به دوز تجویز شده دقت نمایید. به صورت معمول برای شیاف این دارو هر شب یک عدد 50 یا 100 میلی‌گرمی استفاده می شود و در شبانه روز نباید از 150 میلی گرم بیشتر استفاده شود.

اگر از قرص دیکلوفناک استفاده می کنید حتما به همراه هر قرص یک لیوان آب پر مصرف نمایید و حداقل پس از مصرف دارو تا حداقل 10 دقیقه دراز بکشید.

مواد مصرف و عوارض دیکلوفناک : دقت داشته باشید اگر پس از مصرف دیکلوفناک معده تان ناراحت می شود، آن را همراه شیر یا غذا مصرف نمایید.

سالمندان و افرادی که حساسیت و آسم داشته اند باید در مصرف این دارو احتیاطهای لازم را داشته باشند.

نکته مهم:برای بدست آوردن اطلاعات کامل دارو حتما بروشورهای دارو را به دقت مطالعه نمایید و به دستورات پزشک دقت نمایید.