موارد مصرف و عوارض کلیدینیوم سی

موارد مصرف و عوارض کلیدینیوم سی : همانطور که می دانید امروزه تنوع داروها به قدری زیاد شده است که برای درمان هر بیماری معمولا داروهای زیادی وجود داشته است. کلیدینیوم سی از داروهای پرمصرفی می باشد که پزشکان در درمان ناراحتی های گوارشی برای بیماران خود تجویز می کنند. این دارو از ترکیب کلیدینیوم و کلرودیازپوکساید حاصل می شود.

به صورت کلی این دارو برای درمان های ناراحتی های گوارشی مثل درمان زخم معده، ورم معده، سندرم روده تحریک پذیر استفاده می شود. همچنین می تواند به اختلالهای روانی مرتبط با شکم، دردشکم، گرفتگی شکم نیز کمک کند. این دارو حرکتهای طبیعی دستگاه گوارشی را آهسته می کند و عضلات معده و روده ها را شل می کند.

موارد مصرف دارو

  • – درمان شکم درد و ورم معده
  • – برطرف کردن مشکلات گوارشی
  • –  کنترل علائم ناشی از بیماری سندروم روده ی تحریک پذیر (IBS)

دقت داشته باشید که حتما پزشک باید در مورد میزان و نوع مصرف دارو نظر بدهد و اصلا از مصرف خودسرانه باید پیشگیری کرد. عموما کلیدینیوم سی هر هشت ساعت یک بار و پیش از وعده غذایی به شکل 3 تا 4 مرتبه در روز استفاده می گردد. بهترین زمان برای مصرف این دارو یک ساعت یا نیم ساعت قبل از مصرف غذا است.

عوارض مصرف

مصرف این دارو می تواند سبب بروز عوارضی چون اضطراب، تحریک پذیری یا بی خوابی، خواب آلودگی ، خشکی دهان، زردی، بیقراری، احتباس ادار و مدفوع شود.

نکته) دقت داشته باشید که اگر در زمان مصرف دارو ، از داروهای ضد اسیدمعده استفاده می نمایید داروی ضد اسید را بعد از غذا و کلیدینیوم  را قبل از غذا مصرف کنید.

مصرف قرص کلیدینیوم سی

موارد مصرف و عوارض کلیدینیوم سی : این دارو به شکل کلیوی و کبدی از بدن پاک سازی و در نهایت متالولیزه می نماید. به همین دلیل افرادی که مبتلا به بیماری کلیوی و کبدی هستند اصلا مصرف این دارو توصیه نمی گردد.

پیش از مصرف دارو از نکات زیر مطلع شوید:

1)اگر قرار است سالمند این دارو را مصرف کند بهتر است از میزان کم شروع شود و به تدریج زیاد شود و حتما زیر نظر پزشک باشد.

2)این دارو باید برای کوتاه مدت مصرف شود چون مصرف دراز مدت آن سبب ایجاد وابستگی به دلیل دارا بودن ترکیب ارامبخش می نماید.

3)در زمان مصرف کلیدینیوم سی باید از الکل دوری کنید چون می تواند عوارض جدی را برای بیمار به وجود بیاورد.

4)در زمان مصرف این دارو ،باید به میزان زیاد مایعات بنوشید و در هوای گرم از انجام فعالیت های زیاد پرهیز نمایید.

5)تا زمانی که اثربخشی این دارو تمام نشده است اصلا نباید به انجام کارهای مثل رانندگی یا فعالیتهای که نیاز به تمرکز دارند ، بپردازید. چون می تواند خواب آلودگی یا گیجی مختصری را برای بیمار به وجود بیاورد.

6)اگر برای مدت طولانی این دارو را مصرف می کنید اصلا نباید به یکبار مصرف آن را قطع کنید.

7) در صورت وجود ضربان غیرطبیعی و تب و تنگی نفس، تغییرات در خلق و خو، سرگیجه، سردرد و… به پزشک اطلاع بدهید.

8)خانم های باردار یا شیرده حتما باید پیش از مصرف دارو با پزشک مشورتهای لازم را داشته باشند.

9)در صورت مصرف دراز مدت دارو آزمایش های خونی و کبدی را مطابق نظر پزشک به صورت منظم انجام بدهید.

10) اگر در زمان مصرف با یبوست روبرو شدید ، مصرف زیاد مایعات و رژیم های غنی از فبیر شده را فراموش نکنید.

موارد مصرف و عوارض کلیدینیوم سی :مصرف داروهای جلوگیری کننده از بارداری این امکان را دارد که متابولیسم کلردیازپوکساید را کم کند.

همانطور که اشاره کرده ایم برای بیماران سالمند ،میزان دوز دارو از کم شروع می شود تا عوارض آن به حداقل برسد.

نکته) سیگار کشیدن اگر به حد زیاد باشد می تواند منجر به افزایش متابولیسم کبدی کلردیازپوکساید شود و در نهایت کاهش اثرهای درمانی را به همراه دارد.