آزیترومایسین نوعی آنتی‌بیوتیک است که برای گلودرد استرپتوکوکی، برونشیت، برخی انواع ذات الریه و عفونت‌های کلامیدیایی تجویز می‌شود.

نحوه مصرف دارو :

آزیترومایسین را بهتر است با شکم خالی  استفاده کرد، حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا هو توصیه می شود البته حتما در این مورد طبق تجویز پزشک عمل کنید. این دارو به شکل هر 24 ساعت تجویز شده و در روز اول دو عدد ، ولی روزهای بعد یک عدد مصرف می گرد. در کنار استفاده از این دارو باید از شربت‌های خلط آور مثل موکولین یا اکسپکتورانت یا سالبوتامول هر ۸ ساعت یک قاشق و یا قرص های خلط آور استفاده کرد ، البته این موارد را باید پس از ۲ ساعت مصرف کپسول ، استفاده کید تا خلط‌ ها ی موجود خارج شده و ایجاد اختلال احتمالی در ریه ننماید .

عوارض جانبی:

عوارض جانبی احتمالی آزیترومایسین می توان به اسهال ، دردهای شکمی ، تهوع و استفراغ ، زخم‌های دهانی یا زبان ، خارش یا ترشح واژن در بانوان ، پلاک‌های سفید در دهان یا روی زبان ، تب ، درد مفصلی یا بثورات جلدی اشاره کرد.

یک پاسخ حساسیتی نادر به آنتی‌بیوتیک‌ها آنافیلاکسی است که نیازمند توجه و مراقبت فوری پزشکی می‌باشد. آنافیلاکسی به سرعت پیشرفت می‌کند و با علائمی چون تورم لب‌ها و دور چشم ، کهیر یا تورم‌های پوستی ، غش ناگهانی ، ضربان قلب تند یا خس‌خس سینه یا مشکل در تنفس در فرد ایجاد می کند حتما در اینگونه موارد با پزشک متخصص و معالجتان مشورت نمایید.

توجه داشته باشید در صورتی که از دارو های  کاربامازپین ، ترفنادین ، سیکلوسپورین ، ضدانعقادها (رقیق کننده‌های خون مثل وارفارین) ، تئوفیلین ، و آنتی‌اسیدهای حاوی آلومینیوم/ منیزیم استفاده می نمایید صد در صد تداخل دارویی با آزیترومایسین خواهد داشت پس حتما در صورت استفاده از داروی های فوق با پزشک معالجتان در ارتباط باشید. در صورتی که سابقه یا ابتلا به بیماری کبدی هم داشته باشید این مورد را هم به پزشکتان بگویید.