موارد مصرف و عوارض نورتریپتیلین

موارد مصرف و عوارض نورتریپتیلین : امروزه داروهای زیادی در درمان افسردگی وجود داشته اند که یکی از آنها قرص نورتریپتیلین می باشد. هر داروی می تواند عوارضی را برای بیمار به همراه داشته باشد که نیاز است حتما زیر نظر پزشک مصرف گردد.

قرص نورتریپتیلین (Nortriptyline) از داروهای است که برای درمان اختلال افسردگی تجویز می شود و البته در موارد دیگری مثل میگرن و سندرم خستگی مزمن نیز کاربرد دارد. این دارو سریع و کامل جذب می گردد.همچنین برای شب ادراری کودکان نیز موثر می باشد.

مصرف قرص نورتریپتیلین

به صورت کلی مصرف این دارو برای افسردگی،اختلال های دوقطبی، استرس، اضطراب، سردرد، دردهای میگرنی، ترک سیگار و میگرن کاربرد داشته است.

همیشه برای مصرف هر دارویی باید پزشک دستورات لازم را به بیمار اطلاع بدهد. مصرف این دارو با توجه به وزن و شرایط بیمار و همچنین سن آن کاملا متفاوت است. در صورتی که پزشک به شما توصیه می کند در روز یک قرص بخورید بهتر است آن را پیش از خواب مصرف نمایید.

معمولا میزان مصرف قرص نورتریپتیلین برای بزرگسالان در روز سه تا چهار بار میزان 25میلی گرم است.

پزشکان و متخصصان برای اینکه میزان عوارض دارو مثل سرگیجه،خواب آلودگی و… را برای بیمار کم کند ابتدا مصرف دارو را از دوز پایین شروع کرده و سپس در یک هفته آن را افزایش میدهد.

فراموش نکنید اگر دچار حمله قلبی هستید یا اینکه  متیلن بلو مصرف می نمایید نباید این دارو را مصرف کنید.

نکات مهم که پیش از مصرف دارو باید از آن مطلع باشید:

1)در صورتی که مصرف یک دوز دارو را فراموش کردید به محض یادآوری آن را مصرف نمایید ولی اگر به دوز بعدی نزدیک است باید دوز قبلی را فراموش کرده و به سراغ دوز جدید بروید.

درمان افسردگی

موارد مصرف و عوارض نورتریپتیلین : 2)در یک زمان نباید بیشتر از یک داروی ضد افسردگی تجویز گردد.

3)ممکن است افراد جوان پس از مصرف داروهای ضد افسردگی ،افکاری مثل خودکشی را داشته باشند که حتما باید با پزشک در این خصوص مشورت های لازم صورت بگیرد.

4)به هیچ وجه نباید بدون تجویز پزشک این دارو را به کودکان بدهید. مصرف داروی نورتریپتیلین برای کودکان تایید نشده است.

5) برای خانم های باردار یا افرادی که قصد بارداری دارند این دارو توصیه نمی شود و حتما باید به پزشک اطلاع بدهید.

6)اگر این دارو برای سالمندان تجویز شده است باید از میزان دوز پایین استفاده گردد چون آنها نسبت به عوارض دارو حساس تر هستند.

7)در صورتی که شما کودک شیرخوار داشته اید حتما با پزشک مشورت های لازم را داشته باشید.

8)دوره درمان دارو باید به صورت کامل سپری شود و اصلا بیشتر از دوره ی تعیین نشده نباید مصرف گردد.

9)اگر بیماری های دیگری داشته اید حتما به پزشک اطلاع بدهید.

10)در صورتی که نیاز به جراحی داشته اید باید مصرف این دارو را به جراح اطلاع بدهید.

11)هیچ گاه نباید به صورت ناگهانی مصرف نورتریپتیلین را قطع کنید.

12) در صورتی که مصرف این دارو بر روی بینایی تان تاثیر می گذارد از انجام فعالیت های مثل رانندگی پرهیز کنید و همچنین تا جایی که ممکن است از مصرف الکل دوری نمایید.

13)این دارو حداقل برای شروع اثرهای درمان به 2 هفته زمان نیاز داشته است.

14)اگر داروهای مثل شل کننده عضلانی، خواب آورها، مسکنهای مخدر، الکل و… مصرف می کنید حتما پزشک را از این موضوع مطلع کنید.

15)برخی از افراد پس از مصرف این دارو به یبوست مبتلا می شوند پس به چنین افرادی پیشنهاد می شود که میزان فیبر موجود در غذاهایشان را زیادتر کرده و در روز حداقل از هشت لیوان آب استفاده کنند.

موارد مصرف و عوارض نورتریپتیلین : حتما قبل از مصرف هر دارویی برای بدست آوردن اطلاعات کامل از آن بروشور درون جعبه را به صورت کامل مطالعه نمایید.