موارد مصرف و عوارض لوونورژسترول

موارد مصرف و عوارض لوونورژسترول : قطعا همه ی ما به خوبی می دانیم که بارداری یکی از لذت بخش ترین و زیباترین دوره های زندگی برای هر بانوی می باشد ولی بارداری ناخواسته به دلایل زیادی می تواند منجر به نارضایتی زوجین شود.

گاهی با وجود اینکه در زمان رابطه جنسی مراقبت های زیاد انجام می شود و نکات لازم نیز رعایت می شود اما بارداری به صورت ناخواسته رخ میدهد و برای اینکه بتوان تا حد زیادی نگرانی ها را از خود دور کرد میتوان از راه های اورژانسی برای پیشگیری اقدام نمود و سبب جلوگیری از بارداری شد.استفاده از قرص لوونورژسترول به عنوان یکی از راه های پیشگیری می باشد که یک روش اورژانسی به شمار می رود. اگر در خصوص موارد مصرف و عوارض لوونورژسترول اطلاعاتی ندارید با ما همراه شوید…

لوونورژسترول (Levonorgestrel

این قرص هورمونی تولید شده می باشد که مصرف آن در روشهای پیشگیری از بارداری صورت می گیرد. این هورمون زمانی مصرف می شود که  بعد از رابطه جنسی کنترل نشده باشد و جلوگیری از بارداری را به همراه دارد. طریقه سازوکار این قرص به این شکل می باشد که  تخمک‌ گذاری و بلوغ فولیکولی را با جلوگیری از ترشح گونادوتروپین‌ها از هیپوفیز قدامی متوقف می نماید. افزون بر این موارد لوونوژسترل چسبندگی مخاط گردن رحم را افزایش میدهد و در آندومتر تغییراتی را به وجود می آورد و در نهایت مانع از باروری و لانه گزینی خواهد شد.

نکته) دقت کنید شما هنگامی باید به سراغ مصرف این قرص بروید که به صورت ناخواسته ی در برار باردار شدن قرار داشته اید و نه اینکه هر بار با بی دقتی رابطه جنسی داشته باشید و سریعا بخواهید از روش های اورژانسی استفاده کنید.چون استفاده از چنین روش های میتواند منجر به بروز عوارضی برای شما شود. البته این یک روش قطعی نیز نیست.مواردی چون تاریخ گذشته بودن قرصهای پیشگیری، پاره شدن کاندوم و…جز موارد اورژانسی به شمار می روند.

عوارض مصرف

از جمله شایع ترین این عوارض میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • – تهوع و استفراغ
  • – قاعدگی نامنظم
  • – سردرد
  • – احساس ناراحتی در پستان
  • – افسردگی
  • – تغییرات وزن بدن
  • اختلال های پوستی
  • – اولیگومنوره و منوراژی

لوونورژسترول

چگونگی مصرف دارو

موارد مصرف و عوارض لوونورژسترول : بهترین زمانی که برای مصرف این دارو وجود دارد در بازه ی زمانی دوازده ساعته پس از رابطه جنسی خطرناک است. این قرص در دوزهای  ۷۵/۰ و ۵/۱ میلی‌گرم در دسترس قرار دارد. در صورتی که در فاصله ی زمانی 5 روزه بعد از رابطه جنسی مشکوک قرار داشته اید خانم باید دو قرص ۷۵/۰ را به شکل یکجا در اولین فرصت مصرف نماید و یک قرص دیگر را بعد از 12 ساعت مصرف کند.

اما اگر از دارو با دوز ۵/۱ میلی‌گرم مصرف می نمایید تنها یک قرص را سریعا پس از نزدیک مصرف کنید.این دارو در بازار با نام های تجاری مختلفی شناخته می شود ولی در مرکز بهداشتی درمان با LNG در اختیار مراجعه کنندگان قرار گرفته میشود.

نکته) استفاده از قرص لوونورژسترول به عنوان یکی از راههای پیشگیری می باشد.

نکات مهم پیش از مصرف

1)استفاده از قرص لوونورژسترول و داروهای مشابه نباید برای شما تبدیل به یک عادت شوند 2)زمانی که این دارو را مصرف می کنید سعی کنید گرسنه نباشید 3)در سیکل قاعدگی شما تنها مجاز هستید یکبار از این دارو استفاده کنید 4)استفاده از چنین روش های می تواند در قاعدگی تغییراتی را به وجود بیاورد ولی اگر در قاعدگی بیشتر از 7 روز تاخیر به وجود بیاید ممکن است بارداری رخ داده باشد و حتما باید برای بررسی و ازمایش به پزشک مراجعه کرد 5)در صورتی که مصرف این قرص ضروری نداشته باشد استفاده از آن ممنوع بوده است 6)مصرف این دارو شش هفته پس از زایمان و و در دوران شیردهی بالامانع است.