موارد مصرف و عوارض هیوتکس

هیوتکس 10 برای چیست و کاربرد قرص هیوتکس

موارد مصرف و عوارض هیوتکس : بیش تر انسان ها به نوعی دردهای شکمی و معده را تجربه کرده اند و در بیش تر مواقع این دردها گذار هستند و سریعا برطرف می شوند ولی گاهی اگر ادامه دار باشند نیاز است که برای درمان آنها از داروها استفاده نماییم.یکی از داروهای که در درمان دردهای شکمی و روده میتواند موثر باشد قرص هیوتکس می باشد که با نام دیگر هیوسین نیز شناخته می گردد. در صورتی که از موارد مصرف و عوارض هیوتکس اگاهی ندارید با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

قرص هیوتکس (Hyotex)

این دارو را نام های دیگر Hyoscine نیز می شناسند و به صورت کلی در بهبود و تسکین دردهای شکمی و روده و درمان سندروم روده تحریک‌پذیر و همچنین درمان اسهال مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان این چنین گفت که داروی هیوتکس گرفتگی ها و انقباض عضلات جداره روده را برطرف می نماید و تاثیر مستقیمی بر روی دستگاه گوارشی خواهد داشت. لازم است بدانید که در تهوع و استفراغ پس از عمل جراحی یا حتی بیماری مسافرت نیز می توان از این دارو استفاده گردد.

تداخل های دارویی قرص هیوتک

موارد مصرف و عوارض هیوتکس : همیشه پیش از اینکه پزشک برای شما تجویزی را انجام بدهد اگر داروی را مصرف می کنید به او اطلاع بدهید. اختلال های دارویی میتواند منجر به کاهش میزان اثرات مثبت دارو گردند. تداخل های دارویی هیوتکس شامل داروهای ضداسهال، داروهای آنتی‌اسید، الکل می باشد. 

عوارض جانبی قرص هیوتکس

 • – خشکی دهان
 • – یبوست
 • – حالت تهوع
 • – خارش
 • – اختلال در ادرار
 • – افزایش نبض
 • – مشکلات تنفسی
 • – تورم پا و دست
 • – اسهال
 • – سرگیجه
 • – چشم درد و مشکلات مرتبط با بینایی
 • – تعریق و خشکی پوست

قرص هیوتکس برای چیست و موارد مصرف قرص هیوتکس :‌

طریقه مصرف قرص هیوتکس :‌حتما باید این دارو را با نظر پزشک و به تجویز او مصرف نمایید ولی معمولا اگر دارو برای درمان ناراحتی های ادراری و روده ی در بزرگسالان تجویز گردد میزان آن 10 تا 20 میلی گرم و سه بار تا چهار بار در روز خواهد بود.دقت داشته باشید که هیوتکس با غذا تداخلی ندارد و می توانید پیش از غذا یا بعد از آن اقدام به مصرف نمایید.اگر برای یک نوبت فراموش کرده اید که دارو را مصرف کنید به محض اینکه دارو را به خاطر آوردید اقدام به مصرف دارو کنید اما در صورت نزدیک بودن به وعده ی جدید باید وعده فراموش شده را رد کرده و مانند همیشه برنامه دارویی تان را به صورت منظم پیش بگیرید. هیچ وقت خودسرانه میزان دوز مصرف دارو را زیادتر یا کم تر نکنید چون می تواند زمینه ی برای بروز عوارض جدی برای شما گردد.

توصیه های دارویی قرص هیوتکس

 موارد مصرف و عوارض هیوتکس : در صورتی که هر کدام از بیماری های قلبی و عروقی، کبدی و کلیوی یا پرکاری تیروئید و گلوکوم، بزرگی پروستات، تب و خشکی دهان، بیماری روده یا انسداد روده را داشته اید پیش از اینکه دارو را مصرف کنید به پزشک اطلاع بدهید.

1)اگر دو هفته از مصرف داروی هیوتکس می گذرد و شما هیچ بهبودی را در خودتان مشاهده نکرده اید توصیه می شود که پزشک را مطلع نمایید.

2)خانم های باردار و شیرده در خصوص مصرف هیوتکس باید حتما تحت نظر پزشک و به دستور او باشد.

3)زمانی که این دارو استفاده می کنید باید میزان مصرفی نمک خود را کاهش بدهید و همچنین از مکمل های پتاسیم استفاده نمایید.

4)اکیدا از مصرف زیادتر از حد دارو خودداری نمایید و چون ممکن است دارو سبب بروز احساس خواب آلودگی برای شما شود لذا پس از مصرف از کار با وسایلی که نیاز به احتیاط و هوشیاری کامل دارند خودداری نموده و همچنین در زمان رانندگی از دارو استفاده نکنید.

5)مصرف این قرص می تواند منجر به ایجاد سرگیجه شود لذا در نشستن ها و برخواستن های ناگهانی باید احتیاط کنید.